Przejdź do treści

Satelity Iridium-NEXT wyniesione przez rakietę Falcon 9

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii, wynosząc już trzecią grupę satelitów telekomunikacyjnych Iridium-NEXT.

Dolny stopień rakiety odpalił swoje 9 silników Merlin w poniedziałek o 14:37 polskiego czasu. Rakieta natychmiast podniosła się ze stanowiska startowego SLC-4E. Pierwszy stopień Falcona działał przez 144 sekundy. Potem odłączył się i rozpoczął powrót na Ziemię. W tym samym czasie zadanie wyniesienia grupy satelitów ważących w sumie prawie 10 t przejął drugi stopień wyposażony w pojedynczy silnik Merlin Vacuum.

Dolny stopień wylądował z powodzeniem na zdalnie sterowanej barce na Pacyfiku, podczas gdy górny stopień wykonał dwa odpalenia, umiejscawiające siebie z ładunkiem na kołowej orbicie o wysokości 625 km.

O ładunku


Była to już trzecia wyniesiona grupa satelitów telekomunikacyjnych nowej generacji Iridium-NEXT. Firma Iridium wyniosła swoją pierwszą flotylle satelitów pod koniec lat 90. Od stycznia 2017 roku wykonuje największe odnowienie systemu satelitarnego w historii, wynosząc 75 satelitów, które mają zastąpić 66 satelitów poprzedniej generacji.


Starty satelitów flotylli Iridium-NEXT opisywane na łamach portalu:Nowe statki mają oczywiście znacznie większe możliwości od poprzedników, zwiększają znacznie przepustowości komunikacji i dodają do swojego arsenału wiele nowych usług. Satelity Iridium-NEXT będą umożliwiały wykonywanie połączeń głosowych, przesył danych. Mają też udostępniać sieć Internet oraz przesył wideo w wysokiej rozdzielczości dla klientów na statkach, w samolotach i dla klientów mobilnych. Z usług firmy korzysta w tej chwili około milion klientów głównie z sektora wojskowego, firm wydobywczych, lotnictwie i transporcie morskim.

Każdy z satelitów waży 860 kg i jest wyposażony w terminale pasma L do odbierania i wysyłania danych z Ziemi oraz pasma K do przesyłu pomiędzy satelitami. Nowe łącza na satelitach umożliwiają przesył danych z prędkością do 8 Mb/s.

Satelity Iridium-NEXT są też wyposażone w systemy śledzenia statków AIS oraz śledzenia ruchu lotniczego ADS-B.

Satelity dla Iridium buduje firma Thales Alenia Space. Iridium ma nadzieję na zakończenie odnowy swojej flotylli do końca 2018 roku. Do osiągnięcia tego celu potrzebne będą jeszcze cztery starty rakiety Falcon 9, która została zakontraktowana do tego zadania.

Podsumowanie


Start rakiety Falcon 9 z Kalifornii poprzedza o niecałe dwie doby kolejny start, który ma mieć miejsce na Florydzie w środę. Ze wschodniego wybrzeża USA rakieta firmy SpaceX ma wysłać satelitę telekomunikacyjnego SES-11.

Poniedziałkowy start był 42. lotem rakiety rodziny Falcon 9. Było to też 17. udane lądowanie dolnego stopnia tej rakiety. SpaceX ma już w tym roku 14 wykonanych startów swojej rakiety. Był to 64. start rakiety orbitalnej w tym roku na świecie.

Źródło: SpaceX/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z grupą satelitów Iridium-NEXT 25 czerwca 2017 roku. Źródło: SpaceX.

Reklama