Przejdź do treści

Satelity Pléiades Neo przybyły do kosmodromu w Kourou

Satelita Pléiades na orbicie - wizualizacja. Copyright: Airbus

Pléiades Neo 3 jako pierwszy satelita nowej generacji o bardzo wysokiej rozdzielczości, planowany do wyniesienia na orbitę w kwietniu 2021 r. przy pomocy rakiety Vega, dołączy do działającej już floty zbudowanych przez Airbusa, elektrooptycznych i radarowych satelitów obserwacyjnych, oferujących zwiększone rozdzielczość, częstotliwość rewizyt i zasięgi. Tuż po nim w kosmosie znajdzie się jego bliźniak Pléiades Neo 4, który zostanie wyniesiony na orbitę rakietą Vega kilka tygodni później.

Pierwsze dwa zbudowane przez Airbusa satelity rozpoznania obrazowego Pléiades Neo przybyły dziś na lotnisko Cayenne w Gujanie Francuskiej i znajdują się już w drodze do Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou.

Projekt Pléiades Neo, w całości finansowany, produkowany, obsługiwany przez Airbusa oraz stanowiący własność firmy, zapewni klientom komercyjnym i instytucjonalnym szczegółowe informacje przez najbliższą dekadę. Każdy satelita będzie zdolny zobrazować obszar o powierzchni pół miliona km² dziennie z rozdzielczością 30 cm. Zdjęcia będą łatwo dostępne na platformie cyfrowej Airbusa OneAtlas, pozwalającej klientom uzyskiwać natychmiastowy dostęp zarówno do świeżo pozyskanych, jak i archiwalnych danych, a także do obszernych analiz.

Konstelacja Pléiades Neo, złożona z czterech identycznych satelitów, będzie współpracować z istniejącymi już satelitami Pléiades. Jako bardzo kompaktowy pojazd kosmiczny Pléiades Neo mieści lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu. Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwia przejęcie z Ziemi pilnego zadania w 30-40 minut i pozwala szybko zareagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.

Flota Pléiades Neo dla Airbusa i klientów z branży rozpoznania satelitarnego zmieni zasady gry. Dzięki naszym przełomowym i odważnym inwestycjom będziemy dysponować najnowocześniejszą konstelacją pojazdów kosmicznych dostarczającą zobrazowania o rozdzielczości 30 cm w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Tym samym zaoferujemy zupełnie nowy zakres zastosowań i zapewnimy klientom więcej informacji, szybciej dostępnych – powiedział Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych w firmie Airbus.

 

Satelita Pléiades Neo przygotowywany w Tuluzie do transportu do Gujany Francuskiej. Copyright Airbus

Na zdjęciu: Satelita Pléiades Neo przygotowywany w Tuluzie do transportu do Gujany Francuskiej. Copyright Airbus

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Airbus

Na ilustracji: Satelita Pléiades na orbicie - wizualizacja. Copyright: Airbus

Reklama