Przejdź do treści

Jak Polacy wykorzystują możliwości reklamowe satelitów Starlink?

img

SpaceX konsekwentnie realizuje proces budowy megakonstelacji satelitarnej, mającej zapewnić dostęp do sieci Internet. Firma już teraz zaczęła czerpać pierwsze przychody z nieszablonowego wykorzystania krążących już wokół Ziemi satelitów.

Niniejszy tekst to artykuł primaaprilisowy, na szczęście na razie nie grozi nam zamienienie nieba w skupisko billboardów reklamowych.

Założyciel firmy SpaceX Elon Musk postanowił przekuć w sukces protesty astronomów odnoszące się do zbytniej jasności satelitów i ich możliwym przeszkadzaniu w prowadzeniu obserwacji naziemnych.

I tak firma SpaceX od 1 marca 2020 r. uruchomiła pilotażową usługę drobnych ogłoszeń okołoziemskich (z ang. Orbital Small Ads –OSA). Satelity konstelacji Starlink przelatując nad wybranym przez klienta obszarem będą repozycjonować się przy pomocy własnego napędu jonowego, aby utworzyć grafiki, napisy reklamowe.

Z nowych możliwości Starlink mogą korzystać wybrani klienci, którzy mieli szczęście trafić na tajemnicze reklamy usługi w Internecie.

Z możliwości nowego systemu skorzystał już pan Dawid, drobny handlarz samochodowy z województwa małopolskiego. Usługę wykupił w celu promocji oferty sprzedaży jednego ze swoich samochodów.

Na reklamę usługi OSA natknąłem się przeglądając jeden ze znanych polskich serwisów treści. Postanowiłem, że spróbuję w ten sposób zareklamować całkiem niezłą furę, którą aktualnie mam na stanie – na telefon nie trzeba było długo czekać. Auto kupił amator nocnego nieba z Podkarpacia. – Ta sprzedaż to dla mnie jak gwiazdka z nieba, akurat przyszła w dzień moich urodzin! – cieszy się pan Dawid.

img
Satelity Starlink widoczne w Warszawie w pozycji reklamującej auto pana Dawida.

SpaceX będzie chciał wykorzystywać reklamowe możliwości swojej flotylli do czasu, aż satelity nie zaczną pełnić docelowej funkcji telekomunikacyjnej. Obecnie na niskiej orbicie okołoziemskiej znajduje się 240 satelitów Starlink, a w tym roku planowane są jeszcze średnio dwa starty miesięcznie.

Na bieżąco relacjonujemy starty satelitów Starlink na portalu Uranii. Poważniejsze informacje na ten temat znajdziecie pod tagiem Starlink. Z kolei na temat problemów z coraz jaśniejszym nocnym niebem możecie przeczytać w dziale „Ciemne niebo”

Źródło: SpaceY

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 


Na zdjęciu tytułowym: Satelity Starlink tworzące na niebie logo firmy.

 

 

 

Reklama