Przejdź do treści

SENER Polska i Politechnika Świętokrzyska rozpoczynają współpracę

Współpraca naukowa i badawczo-rozwojowa pomiędzy SENER Polska a Politechniką Świętokrzyską

Firma inżynierii kosmicznej SENER Polska podpisała z Politechniką Świętokrzyską umowę o współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Pomysł na wspólne działania narodził się podczas 6. edycji ERC Space and Robotics, jedynego turnieju kosmiczno-robotycznego, który odbył się w tym roku po ogłoszeniu pandemii.

Kooperacja obejmować ma m.in. inicjowanie i prowadzenie wspólnych prac naukowo-badawczych ukierunkowanych na innowacyjne rozwiązania dla przemysłu kosmicznego oraz lotniczego. W ramach współpracy inżynierowie SENER Polska będą mogli podnosić swoje kompetencje i korzystać z know-how uczelni, a studenci Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach z zakresu inżynierii aerokosmicznej, brać udział w programach stażowych firmy, a także współtworzyć kadry dla przemysłu kosmicznego w Polsce.

Impuls do rozpoczęcia współpracy przez SENER i Politechnikę Świętokrzyską dała szósta edycja prestiżowych zawodów robotów mobilnych ERC, która odbiła się szerokim echem i dotarła w mediach społecznościowych do 252 tys. osób zainteresowanych tematyką kosmiczną i nowymi technologiami.

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach była współorganizatorem ERC 2020 – w Auli Głównej tej uczelni odbyła się konferencja biznesowa (towarzysząca zawodom ERC Space & Robotics Event), na jej terenie znajdowała się Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych oraz tor marsjański zlokalizowany na kampusie uczelni. Firma SENER Polska była partnerem wydarzenia oraz inicjatorem przyznana – po raz pierwszy w historii ERC – nagród Best Design Award za najlepszy projekt robotyczny łazika.

SENER Polska to jedna z wiodących firm polskiego sektora kosmicznego. W Polsce działamy od 2006 r. i korzystamy z ponad 50- letniego doświadczenia międzynarodowej grupy SENER. Uczestniczymy w ważnych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej takich jak ExoMars, Proba-3, Euclid, JUICE czy Athena. Dostarczamy mechanizmy oraz naziemne urządzenia wspomagające montaż satelitów – tłumaczy Ibon Arregui Bilbao, dyrektor SENER Polska i podkreśla: Budowa kadr polskiego sektora kosmicznego zawsze znajdowała się na liście priorytetów firmy.

Źródło: Planet Partners

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama