Przejdź do treści

SENER Polska z kontraktem na produkcję mechanizmów kosmicznych dla OneSat

Ziemia z kosmosu

SENER Polska, spółka należąca do SENER Aeroespacial wyprodukuje, złoży oraz przetestuje mechanizm odrzucania (ang. Ejection Mechanism) dla w pełni komercyjnej misji Airbusa – OneSat.

SENER Polska ogłosił 2 grudnia 2021 r., że podpisał przełomowy kontrakt z Airbusem na seryjną produkcję mechanizmów kosmicznych dla OneSat  W ramach kontraktu polska firma wyprodukuje, złoży i przetestuje kolejne modele mechanizmu: DM (development model), QM (model kwalifikacyjny), a następnie modele lotne (FM). Ejection Mechanism, za którego testy i produkcję odpowiada SENER Polska, jest częścią tak zwanego SSD (Spacecraft Separation Device). O OneSat pisaliśmy w styczniu 2021 r. odnośnie podpisania kontraktu z Intelsatem na budowę satelitów telekomunikacyjnych. 

Produkcja masowa jest przyszłością rynku kosmicznego na świecie. Wiąże się to między innymi z miniaturyzacją, zmniejszeniem kosztów wynoszenia satelitów i innych urządzeń w przestrzeń kosmiczną oraz ogólnym osiągnięciem dojrzałości przez ten sektor w największych krajach. Do tej pory firmy z branży kosmicznej skupiały się na produkcji niezawodnych komponentów dostosowanych pod potrzeby konkretnych misji. Powodowało to, że elementy powstawały długo i były bardzo drogie. Dziś jednak sytuacja ulega powoli zmianie. Nowe konstelacje satelitarne będą liczyć tysiące satelitów, co otwiera drogę do produkcji masowej ustandaryzowanych komponentów na potrzeby przemysłu kosmicznego. Dodatkowo, projekty, o których mowa, są realizowane przez firmy prywatne i to właśnie one są dziś najbardziej innowacyjne i mogą realizować najambitniejsze przedsięwzięcia.

Dotyczy to również projektu OneSat, który wg Airbusa ma zrewolucjonizować rynek satelitów telekomunikacyjnych, dlatego że w przeciwieństwie do wcześniejszych satelitów, które zostały zaprojektowane dla określonych misji, OneSat może być w pełni rekonfigurowany podczas pobytu na orbicie i jest w stanie dostosować swój obszar pokrycia, pojemność i częstotliwość "w locie", aby sprostać zmieniającym się scenariuszom misji.

O SENER Polska

SENER Polska rozpoczął działalność w 2006 roku i skupia się na sektorze aerokosmicznym rozumianym jako, obronność, inżynieria kosmiczna i aeronautyka. Głównym obszarem działania SENER Polska w branży aerokosmicznej jest inżynieria mechaniczna, w tym w szczególności mechanizmy rozkładania oraz struktury pojazdów kosmicznych. Pozostałe obszary działalności firmy w Polsce obejmują mechaniczne naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) oraz nawigację pojazdów kosmicznych. Mimo, że od przystąpienia Polski do ESA w 2012 roku minęło niewiele czasu, SENER Polska stał się jednym z ważnych uczestników rynku kosmicznego i rozpoczął realizację projektów, dzięki którym ma nadzieję przyczynić się do budowania silnego sektora kosmicznego w Polsce. Wśród istotnych przedsięwzięć warto wymienić misje ExoMars, Proba-3, Euclid, E.Deorbit, Saocom-CS, Athena, JUICE, a także program „ESA Incentive Scheme”, który wspiera rozwój branży kosmicznej w Polsce.

O firmie Airbus

Airbus jest globalnym liderem branży lotniczej, kosmicznej i powiązanych gałęzi przemysłu. W 2019 r. wygenerował przychody w wysokości 70 miliardów euro, zatrudniając około 135.000 osób. Oferuje najszerszą gamę samolotów komunikacyjnych. Airbus jest również europejskim liderem produkcji samolotów do tankowania w powietrzu, bojowych, transportowych i do określonych misji, oraz wiodącym producentem systemów kosmicznych. W sektorze śmigłowcowym Airbus oferuje efektywne systemy wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

Źródło: PlanetPR, Airbus, SENER Polska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama