Przejdź do treści

Sieć satelitarna OneWeb na półmetku budowy

img

14 września 2021 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z 10. zestawem satelitów telekomunikacyjnych sieci Starlink. Lot zakończył się powodzeniem, po kilku godzinach operacji górnego stopnia rakietowego Fregat wszystkie 34 satelity trafiły na niską orbitę polarną o wysokości około 450 km.

Był to 10. lot poświęcony budowie konstelacji OneWeb. Brytyjska sieć satelitów telekomunikacyjnych ma dostarczać usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu dla rządów, firm i użytkowników cywilnych. Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 km, po testach mają trafić na docelową pozycję o wysokości 1200 km.

Po wrześniowym locie na orbicie znajduje się już 322 z planowanych 648 satelitów. W 2021 roku przeprowadzono aż sześć z dotychczasowych dziesięciu startów orbitalnych poświęconych budowie sieci OneWeb. Poprzedni lot, również z kosmodromu Bajkonur, przeprowadzono 22 sierpnia.


Usługa OneWeb rusza w najbliższych miesiącach

We wrześniu spółka OneWeb ogłosiła uruchomienie komercyjnej usługi w wyższych szerokościach geograficznych półkuli północnej już za 2–3 miesiące. Sunil Bharti Mittal – prezes Bharti Enterprises, współudziałowcy spółki OneWeb – ogłosił, że trwają rozmowy z kilkunastoma operatorami telekomunikacyjnymi na całym świecie, aby przygotować usługi telekomunikacyjne dla instytucji rządowych, firm działających w sektorze morskim, lotnictwie i innych biznesach.

Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w USA, AT&T podpisał umowę z OneWeb na wykorzystanie ich satelitów w usłudze szerokopasmowych połączeń poza zasięgiem naziemnych światłowodów. Podobne porozumienie pośrednika w sprzedaży usług telekomunikacyjnych na terenie USA podpisał Hughes Network Systems. OneWeb swoje usługi będzie też sprzedawał dla klientów położonych w wiejskich, ubogich w naziemną infrastrukturę telekomunikacyjną terenach Indii.

Jednym z działań przygotowujących do uruchomienia globalnej usługi są testy infrastruktury naziemnej do komunikacji z satelitami. W kalibracji segmentu naziemnego pomagają drony. Budowane przez duński startup QuadSat bezzałogowce pomagały w dostrajaniu śledzenia satelitów we włoskiej bazie w Scanzano. Za pomocą dronów w szybki sposób kalibrowane będą też inne stacje naziemne w Europie.

Do końca 2022 r. planowane jest jeszcze wykonanie 9 lotów orbitalnych rakiety Sojuz, aby dokończyć pierwszy segment sieci OneWeb.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Roskosmos/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z misją OneWeb 10. Źródło: Roskosmos.

Reklama