Przejdź do treści

Silny rozbłysk na powierzchni Słońca osiągnął siłę X9.6!

Zanotowano bardzo silny rozbłysk na powierzchni naszej dziennej gwiazdy, który osiągnął siłę aż X9.6, i jest to najsilniejszy rozbłysk klasy X7 w ciągu ostatnich 12 lat!

Na podstawie obserwacji sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) zaobserwowano w dniu 6 września silny rozbłysk klasy X7. Ostatni tak silny wybuch był obserwowany w 2006 roku, a jednym z najsilniejszych zanotowanych w historii był ten z 4 listopada 2003 roku, który osiągnął siłę aż X28.0 w regionie 0486. Słońce obecnie znajduje się w fazie minimum 24 cyklu, który powoli się kończy.

Aktualnie prowadzi się stały monitoring powierzchni naszej dziennej gwiazdy, w celu uzyskania informacji o kolejnych silnych rozbłyskach, które mogą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości. Warto wiedzieć, że koronalny wyrzut masy (ang. coronal mass ejection, CME) to olbrzymi obłok plazmy, w którym pole magnetyczne jest silniejsze oraz jest przyspieszane w obszarze korony słonecznej i wyrzucane w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących samą pogodę kosmiczną.

Największy w historii wybuch na powierzchni Słońca zanotowano 9 marca 1989 roku. Wtedy to doszło do potężnego koronalnego wyrzutu masy, który cztery dni później spowodował na Ziemi potężną burzę magnetyczną i uszkodził sieć energetyczną w prowincji Quebec w Kanadzie. Awaria ta na wiele godzin odcięła miliony Kanadyjczyków od energii elektrycznej i miała poważne skutki ekonomiczne. Podobne burze zarejestrowano również w innych miejscach świata w latach 1921 i 1960, i spowodowały one między innymi globalne zakłócenia w odbiorze stacji radiowych.

Po tak silnym rozbłysku z pewnością możemy spodziewać się w ciągu kilkudziesięciu godzin przepięknych zórz polarnych, które związane są z przepływem prądów w jonosferze na wysokości około 100 km nad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i w górnej warstwie atmosfery ziemskiej. Już niedługo powinny być widoczne na terenie naszego kraju!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:

Obraz rozbłysku na powierzchni Słońca klasy X7 o sile wynoszącej prawie X9.6. Źródło: SDO/NASA

Reklama