Przejdź do treści

Słoneczne naszyjniki na zdjęciu z SOHO

Obszary aktywności słonecznej ułożone jak dwa naszyjniki
Na witrynie Europejskiej Agencji Kosmicznej jako najnowsze zdjęcie tygodnia możemy znaleźć fotografię Słońca wykonaną przez obserwatorium SOHO. Na zdjęciu obszary aktywności słonecznej układają się niczym dwa naszyjniki.

Zdjęcie jest dość stare, ale bardzo ciekawe. Jasne pętle i wyrzuty gazu ułożone są wzdłuż dwóch linii, niczym dwa naszyjniki. Fotografia został wykonana 9 listopada 1998 roku w zakresie ultrafioletowym przez słoneczne obserwatorium Solar and Heliospheric Observatory (SOHO). Widać na nim promieniowanie od atomów żelaza zawartych w gazie o temperaturze około miliona stopni Celsjusza.

Jasne pętle ze zdjęcia uwidaczniają jak przebiegają linie pola magnetycznego. Miejsca gdzie linie te przebijają się poza powierzchnię gwiazdy związane są w zakresie widzialnym z plamami słonecznymi. Liczba plam słonecznych związana jest z aktywnością Słońca i zmienia się w ramach 11-letniego cyklu. Gdy wykonywano zaprezentowane zdjęcie, cykl słoneczny zachowywał się standardowo, a Słońce było w jego trakcie, dążąc do maksimum w 2001 roku.

Obecny cykl był natomiast opóźniony o dwa lata, a na dodatek w maksimum jest względnie słaby i aktywność na obu półkulach wykazuje różnice. Według przewidywań astronomów kolejny cykl słoneczny może być podobny jak obecny, a nawet słabszy.

Więcej informacji:


Reklama