Przejdź do treści

Sonda ExoMars wykonuje pomiary kalibracyjne

Sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) sfotografowała marsjański księżyc Fobos w ramach testowania swej aparatury pomiarowej. Sonda dotarła do Marsa w październiku tego roku. Jest jednym z efektów współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA z rosyjską agencją Roscosmos.

Pierwsze naukowe pomiary kalibracyjne miały miejsce w dniach 20 - 28 listopada tego roku. Ich przykładowe wyniki, dotyczące głównie samego Marsa, opublikowano w zeszłym tygodniu. Podczas drugiego okrążenia Czerwonej Planety instrumenty sondy wykonały też szereg pomiarów związanych z jednym z jej dwóch satelitów – Fobosem. Ma on wymiary 27×22×18 km i okrąża Marsa w średniej odległości zaledwie 6000 km. Sfotografowany został 26 listopada z wysokości blisko 7700 km, w czasie największego zbliżenia sondy do planety (orbita ExoMars jest bowiem bardzo wydłużoną elipsą).

Wielobarwne zdjęcie Fobosa złożono w rzeczywistości z kilku pojedynczych zdjęć wykonanych za pomocą różnych filtrów. Zostały one zoptymalizowane tak, by uwydatnić różnic w składzie mineralogicznym jego powierzchni, widoczne tu jako "bardziej niebieskie" lub "bardziej czerwonych" barwy na przetworzonym już cyfrowo obrazie. Opublikowano również tzw. anaglif utworzony z pary „stereofonicznych” zdjęć, które należy oglądać przez trójwymiarowe czerwono-niebieskie okulary.

Choć dokładniejsze zdjęcia Fobosa były wykonane już wcześniej przez poprzednie sondy marsjańskie, naukowcy są bardzo zadowoleni z otrzymanych rezultatów. Świadczą one o dobrej kalibracji barwnej kamery oraz i poprawnym timingu instrumentu. Zebrane dane kalibracyjne posłużą do poprawy jakości obrazowania podczas właściwych już części misji naukowej ExoMars.

Sama sonda będzie w najbliższym czasie przygotowywana do manewrów aerohamowania, niezbędnych do jej doprowadzenia na blisko kołową orbitę wokół Czerwonej Planety. Ma mieć to miejsce pod koniec 2017 roku.

Głównym celem misji jest przeprowadzenie szczegółowych badań rzadkich gazów, które składają się na mniej niż 1% objętości atmosfery Marsa, w tym metanu, pary wodnej, dwutlenku azotu i acetylenu. Naukowcy są szczególnie zainteresowani metanem, który na Ziemi jest w przeważającej części produktem aktywności biologicznej – metabolizmu żywych organizmów.

Sonda będzie poza tym poszukiwać wody lub lodu obecnych tuż pod powierzchnią planety, a także ma nam dostarczyć barwne i stereograficzne zdjęcia jej rozmaitych cech powierzchniowych, włącznie z tymi, które mogą być związane z możliwymi źródłami rzadkich gazów w atmosferze. ExoMars TGO będzie również działać jako przekaźnik danych dla obecnych i przyszłych lądowników i łazików umieszczanych na Marsie, w tym tych planowanych już w ramach drugiej misji ExoMars (ma być ona uzupełniona właśnie m.in. o łazik i rozpocznie się około roku  2020.

Czytaj więcej:


Źródło: portal ESA

Zdjęcie: Fobos – pierwsze barwne zdjęcie satelity wykonane przez sondę ExoMars TGO.
Źródło: ESA

Reklama