Sonda kosmiczna zasymuluje sygnał od pozaziemskiej cywilizacji

A Sign in Space - ilustracja

24 maja rusza globalne przedstawienie teatralne pozwalające nam sprawdzić reakcję na sygnał od kosmitów. Europejska sonda kosmiczna krążąca wokół Marsa nada symulowany komunikat od pozaziemskiej cywilizacji. Każdy może wziąć udział w próbie zdekodowania go i odczytania informacji. Globalny projekt nosi nazwę A Sign in Space.

30 października 1938 roku w Stanach Zjednoczonych nadano słuchowisko radiowe na podstawie powieści "Wojna światów" Herberta George’a Wellsa. Wywołało to masową panikę wśród mieszkańców. Kilka instytucji naukowych chce w pewien sposób powtórzyć eksperyment, ale w mniej groźnej formie - z wyprzedzeniem wiemy, że to będzie tylko symulacja. Projekt nazwano A Sign in Space

Projekt realizują SETI Institute, Green Bank Observatory, Italian National Institute for Astrophysics (INAF), a także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Kieruje nim Daniela de Paulis, która zorganizowała interdyscyplinarny zespół naukowców i artystów. Będzie to globalne widowisko teatralne pokazujące proces dekodowania potencjalnej informacji od pozaziemskiej cywilizacji. Wziąć udział może każdy chętny z całego świata.

Otrzymanie wiadomości od cywilizacji pozaziemskiej byłoby głęboko transformującym doświadczeniem dla całej ludzkości. A Sign in Space daje bezprecedensową możliwość praktycznego przećwiczenia i przygotowania się do takiego scenariusza poprzez globalną współpracę, wspierając poszukiwanie sensu we wszystkich kulturach i dyscyplinach - mówi Daniela de Paulis, artystka stojąca za projektem A Sign in Space.

24 maja 2023 roku europejska sonda Trace Gas Orbiter, która krąży wokół Marsa, nada na Ziemię zakodowany sygnał, aby zasymulować dotarcie wiadomości od pozaziemskiej cywilizacji. Wiadomość odbiorą trzy obserwatoria radioastronomiczne: Allen Telescope Array (ATA), Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT) w Green Bank Observatory (GBO) oraz Medicina Radio Astronomical Station.

Nadanie sygnału przez sondę nastąpi o godzinie 19.00 UTC, czyli o godz. 21.00 polskiego czasu. Na Ziemię dotrze 16 minut później.

SETI Institute zorganizuje live stream z wywiadami z naukowcami, inżynierami, artystami. Natomiast sygnał wiadomości zostanie udostępniony publicznie i każdy będzie mógł spróbować go zdekodować. Dane będą bezpiecznie przechowywane we współpracy z Breakthrough Listen Open Data Archive oraz Filecoin. W ciągu kilku tygodni po otrzymaniu sygnału zorganizowanych zostanie kilka otwartych dyskusji na Zoomie.

Wszyscy chętni mogą dyskutować nad interpretacją wiadomości na specjalnie uruchomionym serwerze Discorda. Organizatorzy zachęcają do udziału także szkoły. Efekty swojego dekodowania i interpretacji można nadsyłać za pomocą formularza na stronie internetowej A Sign In Space.

Strona internetowa projektu ma adres https://asignin.space/

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: SETI Institute

Na obrazku:

Ilustracja ze strony internetowej projektu A Sign in Space. Źródło: SETI Intitute.