Przejdź do treści

Sonda New Horizons skontaktowała się z Ziemią po przelocie koło Plutona

NASA uzyskała potwierdzenie, że sonda New Horizons ma się dobrze po przelocie kolo Plutona. W środę 15 lipca nad ranem do centrum kontroli lotu dotarł sygnał od sondy potwierdzający jej stan.

Zaprogramowany wcześniej „telefon do domu”, jak nazywa go NASA, to 15-minutowa seria informacji o stanie sondy, która w trakcie samego przelotu w pobliżu Plutona nie kontaktowała się z Ziemią, tylko skupiała na zgromadzeniu jak największej ilości danych naukowych i zdjęć. Sonda zbierze tyle danych, że przesłanie ich wszystkich na Ziemię zajmie aż 16 miesięcy. Naukowcy będą musieli więc wykazać się dużą dozą cierpliwości, aby w pełni nacieszyć się sukcesem misji.

„Dzisiaj wiem, że tym sukcesem zainspirowaliśmy całą nową generację badaczy i czekamy na nadchodzące odkrycia. Jest to historyczne wydarzenie dla nauki i eksploracji kosmosu. Po raz kolejny podnieśliśmy poprzeczkę ludzkich możliwości” uważa Charles Bolden, kierujący NASA.

Pluton jest pierwszym obiektem z pasa Kuipera odwiedzonym przez sondę kosmiczną wysłaną z Ziemi. New Horizons będzie teraz kontynuować swój lot w dalsze rejony pasa Kuipera, który można porównać do bardziej znanego głównego pasa planetoid usytuowanego pomiędzy orbitami Marsa, a Jowisza, z taką różnicą, że pas Kuipera jest dużo dalej – poza orbitą Neptuna.

W momencie gdy sonda startowała z Ziemi w styczniu 2006 roku, Pluton był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Jednak w połowie 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna, po długich debatach, ustaliła nową definicję planety w Układzie Słonecznych, według której planet mamy osiem, a Pluton stracił to miano. Zamiast tego trafił do nowej kategorii obiektów pośrednich pomiędzy planetami, a planetoidami, nazwanych planetami karłowatymi. Przyczyną takiej decyzji były odkrycia w ostatnich kilkunastu latach wielu obiektów poza orbitą Neptuna, w tym o rozmiarach porównywalnych z rozmiarami Plutona.

Pluton został odkryty w 1930 przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Posiada pięć naturalnych satelitów, z których największy jest Charon, odkryty w 1978 roku. Charon ma tak duże rozmiary, że czasem mówi się o układzie Pluton-Charon jako o obiekcie podwójnym. Pozostałe księżyce Plutona są dużo mniejsze, odkryto je w latach 2005, 2011 i 2012 i nazwano Hydra, Nix, kerberos i Styx.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Zdjęcia Plutona i Charona wykonane przez sondę New Horizons (kolory sztuczne) 13 lipca 2015 r., jeszcze przed przelotem koło Plutona. Źródło: NASA/APL/SwRI.


Reklama