Przejdź do treści

Sonda Parker Solar Probe przelatuje drugi raz blisko Słońca

img

Sonda Parker Solar Probe wykonała 2. udany bliski przelot obok Słońca. Statek znalazł się w peryhelium 4 kwietnia 2019 roku w odległości prawie 25 mln km od Słońca - takiej samej jak za pierwszym razem 6 listopada 2018 r.

W trakcie przelotu wszystkie systemy statku działały prawidłowo. Antena sieci DSN odbierała telemetrię z satelity w trakcie wykonywania bliskiego przelotu. Wszystkie instrumenty naukowe zbierały też w tym czasie dane.

Teraz sonda oddala się już od Słońca, następnym razem zbliży się do naszej gwiazdy 1 września 2019 r. Jeszcze w 2019 roku statek skorzysta po raz drugi z asysty grawitacyjnej Wenus, która zmodyfikuje jego orbitę. W styczniu 2020 roku próbnik zbliży się do Słońca na odległość niecałych 20 mln km.

Misja Parker Solar Probe wystartowała 12 sierpnia 2018 r. Ma ona zrewolucjonizować nasze rozumienie zjawisk w koronie słonecznej. Naukowcy będą chcieli dzięki niej odpowiedzieć na pytania jak wyglądają procesy podgrzewające koronę słoneczną do ekstremalnych temperatur, jakie mechanizmy przyspieszają wiatr słoneczny i jak przenoszone są wysokoenergetyczne cząstki ze Słońca.

Więcej o misji

img
Położenie sondy PSP (stan na 14 kwietnia 2019 r.)

 

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na zdjęciu tytułowym: Wizja artystyczna sondy Parker Solar Proble. Źródło: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben.

Reklama