Przejdź do treści

Sonifikacja danych astronomicznych z Afterglow Access

logo projektu IDATA

Zespół projektu IDATA (Innovators Developing Accessible Tools for Astronomy) z radością ogłasza, że ​​oprogramowanie Afterglow Access (AgA) jest już dostępne do użytku przez wszystkich zainteresowanych. 

Afterglow Access (AgA) zostało zaprojektowane w celu ułatwienia analizy obrazów astronomicznych (obrazy typu fits) osobom niewidomym i niedowidzącym. Jest to kompletne, oparte na przeglądarce internetowej narzędzie do analizy obrazów astronomicznych i analizy danych. AgA zostało stworzone do współpracy z czytnikami ekranu i zawiera unikalne funkcje, które pozwalają użytkownikowi doświadczać obrazów poprzez dźwięk oraz znacznie zwiększają dostępność tej dziedziny nauki.

Wszystko, czego potrzeba, aby zaznajomić się z AgA, to przeglądarka internetowa. Nie jest wymagana instalacja oprogramowania. Przed rozpoczęciem korzystania z oprogramowania, zalecane jest uważne obejrzenie Afterglow Access Demo (w języku angielskim). 

Projekt IDATA, w ramach którego powstało AgA, ma na celu zbudowanie integracyjnej wspólnoty działań skoncentrowanych na wspólnym celu, jakim jest projektowanie oraz wytwarzanie ogólnodostępnego oprogramowania astronomicznego wraz z niezbędnymi wsparciem dla uczniów o różnych predyspozycjach. Poprzez zaangażowanie uczniów w tworzenie oprogramowania IDATA wykorzystuje innowacyjne podejście do zdobywania wiedzy i umiejętności oraz pobudza zainteresowanie astronomią oraz informatyką na poziomie amatorskim i zawodowym. W projekcie IDATA szczególną uwagą otoczone są dziewczęta i grupy tradycyjnie niedostatecznie reprezentowane, w szczególności osoby niewidome i niedowidzące.

Uczestnicy projektu IDATA

Na ilustracji: Jedna z uczestniczek projektu IDATA. Źródło: IDATA.

Na chwilę bieżącą, uczestnicy projektu IDATA rekrutują się ze Stanów Zjednoczonych i Chile (zobacz tę mapę) lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyli do nich nauczyciele i uczniowie z Polski!
 

Więcej informacji:

Autor: Joanna Molenda-Żakowicz
 

Na ilustracji: logo projektu IDATA

Reklama