Przejdź do treści

„Space Labs” powstanie w Toruniu

Toruń Space Labs

W 2020 roku planowane jest oddanie do użytku Toruń Space Labs, które będzie nowoczesnym centrum technologii kosmicznych przeznaczonym dla małych i średnich firm z sektora kosmicznego. Wartość całego projektu wyniesie ok. 16 milionów złotych, z czego ok. 10 milionów stanowić będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Przy ulicy Łokietka w Toruniu, niedaleko Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (w którym realizowana jest m.in. konferencja Near Space), w 2020 roku powstanie nowoczesna infrastruktura badawcza przeznaczona dla sektora MŚP (małych i średnich firm) zajmujących się projektami kosmicznymi. Przyszłe toruńskie „centrum kosmiczne” wzniesione zostanie na działce o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych. Powstanie trzykondygnacyjny budynek (do 25 metrów wysokości), do którego przylegać będzie hala prototypowni. W kompleksie znajdzie się kilka pomieszczeń centrów demonstracyjnych: centrum kontroli space tor, space arena, rock-lab (makiety planetarne) oraz centrum demonstracji i walidacji wyników. Planowany jest także tzw. fab labs, czyli warsztat/laboratorium testowe, w którym będą m.in. takie pomieszczenia jak:

  • prototypownie proto-lab „brudny”, „czysty” i „sim-lab”,
  • elektro-lab (prototypowania elektroniki),
  • hai-lab (laboratorium algorytmów heurestycznych, sztucznej inteligencji i Big Data),
  • astro-lab (laboratorium demonstracji i obserwacji nieba),
  • physio-lab (laboratorium do badań czynnika ludzkiego),
  • VR-lab (laboratorium opracowania i testowania technik wizualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości),
  • IoT-lab (IoT - ang. Internet of Things - Internet rzeczy oraz M2M ang. Machine to Machine  zdolność maszyn, urządzeń, obiektów do komunikowania się z ludźmi i ze sobą nawzajem online w celu usprawnienie procesów zarządzania zasobami),
  • mobay-lab (laboratorium testowania i rozwoju aplikacji mobilnych i webowych),
  • pomieszczenia do tworzenia rozwiązań, które będą testowane w poszczególnych laboratoriach.

Na dachu budynku zostanie zainstalowany teleskop wraz z kopułą do obserwacji nieba. Całość uzupełni całoroczny namiot sferycznym (space arena), gdzie znajdą się makiety planetarne i środowiskowe oraz gdzie będzie można testować m.in. łaziki (marsjańskie i księżycowe) czy inne urządzenia sterowane zdalnie. W pobliżu powstanie też parking na 60 aut i stojaki na rowery. Cały kompleks ma mieć ok. 2,8 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Projekt realizowany jest wspólnie przez Toruńskie Laboratorium Biznesu (spółka celowa w 100% należąca do Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych) oraz miejską spółkę Urbitor. Koszt całego przedsięwzięcia to 15,7 miliona złotych z czego planowana unijna dotacja ma wynieść 9,7 miliona złotych. Operatorem „Toruń Space Labs” zostanie Fundacja Polska Przedsiębiorcza.

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Urbitor

Ilustracja: Pracownia architektoniczna Tomdoor/Torun.pl

Reklama