Space Night Wrocław – 8 maja 2022 r., Wrocław

Plakat wydarzenia

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w kolejnej imprezie popularnonaukowej o tematyce kosmiczno-astronomicznej. Po niemal dwuletniej przerwie stowarzyszenie WroSpace organizuje stacjonarne spotkanie dla młodzieży, rodzin z dziećmi oraz miłośników nauki, kosmosu i astronomii.

Space Night Wrocław, dwudniowe spotkanie popularyzacyjno-edukacyjnie, odbędzie się w formie hybrydowej otwartej 7 i 8 maja we Wrocławskim Parku Technologicznym (budynek Delta, ul. Duńska 9). Wstęp jest darmowy, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

Wydarzenie zostało zaplanowane zgodnie z najlepszymi standardami i praktykami, wypracowanymi wcześniej podczas eventów takich jak World Space Week Wrocław czy Yuri's Night Wrocław. W planie jest zatem część typowo konferencyjna dla dorosłych i młodzieży oraz część warsztatowo-zabawowa dla dzieci.

Część konferencyjna jest podzielona na pięć bloków tematycznych:

• 45-lecie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk,
  • 10 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej,
  • eksploracja kosmosu,
  • misja Solar Orbiter,
  • relacje międzynarodowe w sektorze kosmicznym.

Składać się będzie z prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz części integracyjno-aktywizującej z nagrodami dla uczestników (warto przyjść, chociażby dla tych szalonych gier i zabaw). Będzie też okazja do spotkania matek i ojców polskiego sektora kosmicznego, a także najpopularniejszych polskich popularyzatorów nauki, takich jak Astrofaza.

Część dla dzieci obejmie ogólnodostępną salę warsztatów i zabaw, a także zajęcia zamknięte, objęte zapisami. W ofercie m.in. warsztaty kosmiczne, astronomiczne i konstruktorskie, spotkania z niezwykłymi postaciami tworzącymi polskie urządzenia, które latają w kosmosie, i wiele innych atrakcji. Zapisy na tę część dostępne będą po 25 kwietnia na stronie wydarzenia.

Ideą spotkania jest przybliżenie szerokiej publiczności dokonań polskich inżynierów, naukowców oraz firm w obszarze sektora kosmiczno-astronomicznego, a także zaprezentowanie przyszłych możliwości rozwoju i potrzeb w zakresie zasobów ludzkich. Podczas spotkania będziemy mieli okazję wspólnie uczcić 45-lecie istnienia CBK PAN, a także rozpoczniemy cykl wydarzeń celebrujących 10-lecie Polski w ESA. Poza tym poruszymy tematy związane z przyszłością eksploracji kosmosu, misją Solar Orbiter oraz relacjach międzynarodowych w sektorze kosmicznym.

Udział w Space Night Wrocław wezmą m.in.: prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, prof. Iwona Stanisławska, dyrektor CBK PAN, dr hab. Piotr Orleański (CBK PAN), dr Piotr Kaczmarek – Kurczak (Akademia Leona Koźmińskiego), dr Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions), dr Milena Ratajczak (OA UW), dr Anna Łosiak (ING PAN), dr Tomasz Mrozek (CBK PAN), oraz popularyzatorzy: Piotr Kosek (Astrofaza), Radek Grabarek (We Need More Space) i Kuba Hajkuś (To Jakiś Kosmos).

Space Night Wrocław oparty jest na bezinteresownej współpracy czołowych polskich instytucji i organizacji i firm kosmicznych oraz organizacji non-profit. Do tego grona należą: Stowarzyszenie WroSpace (inicjator i organizator wydarzenia), Centrum Badań Kosmicznych PAN – współorganizator, Polska Agencja Kosmiczna – współorganizator, Wrocławski Park Technologiczny – współorganizator, oraz partnerzy: ESERO PL, klub Almukantarat, Scanway, Extremo Technologies, Astrofaza oraz czasopismo Urania  Postępy Astronomii” i „Astronomia”.

Źródło: WroSpace

Na ilustracji: Plakat wydarzenia