Przejdź do treści

SpaceX chce wysłać ludzi w stronę Księżyca w 2018 roku

Elon Musk, założyciel firmy SpaceX ogłosił w poniedziałek konkretny plan wysłania dwóch turystów na wycieczkę wokół Księżyca pod koniec 2018 roku.

Firma musiała przełożyć plan lotu Red Dragona w kierunku Marsa na 2020 rok, z uwagi na opóźnienia w programie lotów załogowych do ISS. Stworzyło to najwidoczniej okazję do zaplanowania komercyjnego lotu kapsułą załogową Dragon 2 dla dwóch ochotników, którzy sami zgłosili taką chęć i wpłacili znaczny depozyt na poczet tej misji.

Misja ma użyć ciężkiej rakiety Falcon Heavy, która ma zadebiutować w połowie tego roku. Falcon Heavy stanie się drugą pod względem wytwarzanego ciągu rakietą, jaka została kiedykolwiek wybudowana przez człowieka. Swoimi osiągami ustąpi jedynie Saturnowi V. Rakieta wyniesie przygotowywaną kapsułę załogową Dragon 2. Statek powstał we współpracy z NASA w ramach programu komercyjnego dowozu astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy lot demonstracyjny ma się odbyć w październiku tego roku, pierwszy lot z astronautami jest obecnie planowany na wrzesień 2018 roku.

Musk zapewnił, że kapsuła zaprojektowana była już z myślą o misjach dalszych niż niska orbita wokółziemska. Dlatego jest on pewny, że osłona termiczna wytrzyma prędkości towarzyszące powrotowi z takiej misji z dużym marginesem. To samo powiedział o ochronie przeciw promieniowaniu i redundnancji systemów zapewniającej bezpieczeństwo lotu. Kapsuła będzie musiała być jednak przystosowana do lotów w głęboką przestrzeń - statek trzeba będzie choćby doposażyć w odpowiednie urządzenia komunikacyjne. Plany może pokrzyżować także rakieta Falcon Heavy, która po wielu latach opóźnień nie doczekała się pierwszego lotu, a która musi spełniać warunki wynoszenia ludzi.

Misja będzie mogła zostać zrealizowana dopiero gdy SpaceX zacznie świadczyć regularne usługi wymiany załóg Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statkiem Dragon 2. Cała wyprawa ma potrwać około tydzień. Jeżeli powiodłyby się plany firmy, po raz pierwszy od 45 lat ludzie znaleźliby się w pobliżu naszego naturalnego satelity. NASA rozważa obecnie możliwość misji załogowej kapsuły Orion na rakiecie SLS najwcześniej w 2019 roku.

Musk powiedział na spotkaniu z reporterami w poniedziałek, że klienci, którzy zgłosili chęć odbycia takiej podróży, traktują to bardzo poważnie i mają świadomość pewnego ryzyka na jakie się wystawiają. Nie chciał powiedzieć kim są dokładnie turyści ani ile będzie ich to kosztować. Powiedział jednak, że cena będzie trochę większa niż za lot załogowy do stacji kosmicznej.

Do tej pory jedyną firmą świadczącą kosmiczne usługi turystyczne był Space Adventures. W pierwszej dekadzie XXI w. pośredniczyła ona w wykupie 8 lotów dla turystów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Swoje programy turystyczne, ale w lotach suborbitalnych rozwijają obecnie firmy Blue Origin i Virgin Galactic.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Artystyczna wizja kapsuły Red Dragon lądującej na Marsie. Źródło: SpaceX.

Reklama