Przejdź do treści

SpaceX i misja Inspiration4 dla komercyjnych astronautów

Misja Inspiration4

W 2020 roku SpaceX przywrócił Ameryce zdolność do realizowania misji załogowych z amerykańskiej ziemi, po raz pierwszy od ostatniego lotu wahadłowca w 2011 roku. Oprócz przeznaczenia dla latających astronautów NASA, statek Dragon został zaprojektowany do wynoszenia i komercyjnych astronautów na orbitę Ziemi, stacje kosmiczne lub dalej.

Ogłoszono, że SpaceX planuje nie wcześniej niż w czwartym kwartale tego roku wystrzelenie Falcona 9 w misji Inspiration4 – pierwszej na świecie całkowicie komercyjnej misji astronautów na orbitę. Miejscem startu ma być historyczny kompleks startowy 39A w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy'ego na Florydzie. Jared Isaacman, założyciel i dyrektor generalny Shift4 Payments, który wykupił wszystkie miejsca podczas tej misji, ma zamiar przekazać trzy miejsca dla osób z ogółu społeczeństwa, które zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach. 

 
Załoga Inspiration4 przejdzie komercyjne szkolenie astronautów dedykowane dla rakiety nośnej Falcon 9 i statku kosmicznego Dragon, z elementami mechaniki orbitalnej działającej w warunkach mikrograwitacji, zerowej grawitacji i szkoleniem w przygotowującym do warunków skrajnych. Przyszli komercyjni astronauci przejdą szkolenie w zakresie gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, które obejmie ćwiczenia dotyczące wchodzenia i wychodzenia ze skafandrów oraz statków kosmicznych, a także symulacje przebiegu misji.

Ta kilkudniowa podróż, podczas której Ziemia ma być okrążana co 90 minut po wyznaczonej ścieżce lotu, będzie dokładnie monitorowana na każdym kroku przez kontrolę misji SpaceX. Po zakończeniu misji Dragon wróci do atmosfery ziemskiej i wyląduje na miękkiej wodzie u wybrzeży Florydy. W misji statku będą znajdować się tylko i wyłącznie komercyjni astronauci.

 

Opracował: Mateusz Bartoszewski

Źródło: SpaceX

Więcej informacji: https://inspiration4.com/

Reklama