Przejdź do treści

Spotkanie online z laureatem „polskiego Nobla”, prof. Krzysztofem M. Górskim

Spotkania im. Władysława Dziewulskiego - prelekcja prof. Krzysztofa M. Górskiego

5 stycznia 2021 roku o godz. 18.30 będzie okazja wziąć udział w spotkaniu online z prof. Krzysztofem M. Górskim – laureatem "polskiego Nobla", uczestnikiem misji kosmicznych COBE i Planck. Spotkanie zorganizowało Koło Naukowe Studentów Astronomii UMK.

Koło Naukowe Studentów Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza 5 stycznia 2021 roku o godz. 18.30 na (transmitowane online) czwarte wydarzenie cyklu „Spotkania im. Władysława Dziewulskiego”. Tegorocznym gościem będzie jeden z najwybitniejszych polskich astronomów, prof. Krzysztof Górski, uczony zajmujący się kosmologią obserwacyjną, uczestnik organizowanych przez NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) misji kosmicznych COBE i Planck.

Organizowane od trzech lat spotkania są oryginalną inicjatywą studentów upamiętniającą wygłoszenie przez ich patrona, prof. Władysława Dziewulskiego, pierwszego wykładu z astronomii na UMK, który odbył się 4 grudnia 1945 roku. Dotychczasowymi gośćmi byli nestorzy toruńskiej astronomii i fizyki, dr Cecylia Iwaniszewska, prof. Józef Szudy i prof. Andrzej Strobel. Tym razem spotkanie odbywa się dokładnie 75 lat po oficjalnej inauguracji pierwszego roku akademickiego na UMK. Podczas tej uroczystości, 5 stycznia 1946 roku, prof. Dziewulski wygłosił jeden z dwóch wykładów inauguracyjnych: „Rozwój astronomii od Kopernika do chwili obecnej”.

Profesor Krzysztof Górski w 1980 roku ukończył astronomię na UMK. Uczestniczył w dwóch najważniejszych misjach kosmicznych poświęconych kosmologicznym efektom mikrofalowego promieniowania tła, z udziałem satelitów COBE i Planck. Jest autorem rewolucyjnej metody mapowania, formatowania liczbowego i analizy danych całego nieba – HEALPix (Hierarchical Equal Area isoLatitude Pixelization of the Sphere) i najczęściej cytowanym polskim astronomem. W 2018 roku, wraz z zespołem teleskopu Planck nagrodzony najbardziej prestiżową w dziedzinie kosmologii Nagrodą Grubera, a w 2020 „polskim Noblem” Fundacji Nauki Polskiej. Macierzysty Uniwersytet Mikołaja Kopernika uhonorował go tytułem Ambasadora Uczelni.

Spotkanie studentów z prof. Górskim (5 stycznia 2021 roku o godz. 18.30) można śledzić na żywo na Facebooku oraz na YouTube. Stream na YouTube będzie dostępny również po zakończeniu spotkania.

Image

 

Więcej informacji

 

Autorzy: Krzysztof Lisiecki, Maciej Mikołajewski

Źródło: UMK

 

Reklama