Stanisław Lem na 5. ŚFN w Katowicach

Stanisław Lem w 1966 roku

W roku 2021 przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Organizatorzy 5. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE zorganizowali specjalną Strefę Lema dla uczczenia urodzin tego wybitnego polskiego pisarza i futurologa. Znajdziemy w niej m.in. roboty, łaziki marsjańskie, mobilne planetarium oraz wykłady i debatę nt. twórczości i życia Stanisława Lema.

Strefa Lema to specjalne miejsce na 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE. Na strefowej scenie odbędą się wykłady i debata tematycznie nawiązujące do twórczości i życia Stanisława Lema, w strefowym namiocie będą łaziki marsjańskie, robot humanoidalny, żyroskop oraz stanowiska VR. A tuż obok strefy będzie również mobilne Planetarium Śląskie w Chorzowie (siedziba planetarium będzie ponownie dostępna dla zwiedzających w 2022 roku).

Strefa Lema startuje 10 października (niedziela) o godz. 11:00 wykładem Patryka Chromika pt. „Kino science fiction”, a zamyka się o godz. 19:25, kiedy skończy się wykład dr Mileny Ratajczak pt. „Bliżej Gwiazd”. Strefa będzie częścią plenerowego Miasta Nauki nad Rawą – będzie można ją znaleźć na deptaku na ulicy Bankowej między budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego a Wydziałem Nauk Społecznych UŚ.

W Strefie Lema wystąpią m.in. Wojciech Orliński, autor biografii Stanisław Lema, dr Natalia Zalewska – specjalistka w zakresie geologii Marsa z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Ada Florentyna Pawlak – antropolożka technologii, autorka publikacji na temat społecznych konsekwencji sztucznej inteligencji i transhumanizmu oraz Łukasz Wilczyński – założyciel Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge (jednych z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych), od tej edycji ambasador ŚFN.

Stanisław Lem w 1966, Wikipedia.pl

Więcej o postaci Stanisława Lema można przeczytać w artykule poświęconym pisarzowi, opublikowanym na portalu popularnonaukowym Uniwersytetu Śląskiego „Przystanek Nauka”.

Harmonogram Strefy Lema

• 11:00–11:20 – „Kino science fiction”, mgr Patryk Chromik
  • 11:25–11:45 – „Pozaświat – spotkanie wokół antologii pozaludzkiej”, mgr Piotr F. Piekutowski
  • 11:50–12:20 – „Świat 2050 – jak sztuczna inteligencja, robotyka i eksploracja kosmosu zmienią nasze życie”, Ada Florentyna Pawlak