Przejdź do treści

Stany Zjednoczone podpisują z siedmioma państwami zasady eksploracji Księżyca

img

Zacieśnia się międzynarodowa współpraca w dziedzinie organizowanego przez NASA załogowego powrotu na Księżyc w ramach programu Artemis. Podczas 71. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego ogłoszono, że Stany Zjednoczone wraz z siedmioma państwami podpisały międzynarodowe porozumienie Artemis Accords, które opisuje zbiór zasad mówiących o tym, jak powinna przebiegać współpraca w zakresie załogowej eksploracji Księżyca.

Program Artemis zakłada powrót człowieka na Księżyc już w 2024 roku. Ma to nastąpić podczas 3. misji programu. Po raz pierwszy stopę na powierzchni Srebrnego Globu postawi wtedy kobieta wraz z kolejnym mężczyzną. W następnych latach NASA z zagranicznymi partnerami chce stworzyć stałą obecność człowieka najpierw na orbicie wokół Księżyca (stacja Gateway), a później na powierzchni. Mają to być kroki przed dalszymi misjami załogowymi na Marsa w kolejnych dekadach.

Ogłoszony parę miesięcy temu dokument Artemis Accords ma być przewodnikiem w przyszłej współpracy międzypaństwowej w dziedzinie eksploracji księżycowej. Jak stwierdza NASA w komunikacie prasowym – Artemis Accords wzmacnia i wdraża podpisany przez Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Wielką Brytanię w 1967 r. Traktat o przestrzeni kosmicznej. Na mocy tego traktatu sygnatariusze zobowiązali się nie umieszczać broni masowego rażenia w przestrzeni kosmicznej, a Księżyc i inne ciała niebieskie można wykorzystywać tylko do celów pokojowych. Obecnie stronami tego traktatu jest ponad 100 państw.

Artemis Accords podkreśla też m.in. konieczność rejestracji obiektów kosmicznych – rzecz regulowaną traktatem Registration Convention z 1974 r. i zobowiązuje do przestrzegania wielu innych norm jak np. publikacja danych naukowych z misji.

 

Dokumenty Artemis Accords podpisały:

  • Australia
  • Kanada
  • Włochy
  • Japonia
  • Luksemburg
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Wielka Brytania
  • Stany Zjednoczone

 

Stany Zjednoczone dokumentem Artemis Accords stawiają się w roli lidera tworzenia nowych regulacji związanych z eksploracją kosmosu. NASA podkreśla, że w najbliższych miesiącach i latach kolejne państwa podpiszą to zobowiązanie. Już teraz jednak wielkimi nieobecnymi są Rosja i Chiny. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin w maju po wycieku treści dokumentu wypowiadał się nieprzychylnie na temat amerykańskich planów, porównując na Twitterze wysiłki Amerykanów do prób uzyskania przychylności inwazji na Irak czy Afganistan w ONZ. Porozumienia nie podpisały też Chiny – kraj coraz mocniej zaangażowany w eksplorację kosmiczną.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Grafika NASA ilustrująca ogłoszenie podpisania przez 8 państw porozumienia Artemis Accords. Źródło: NASA.

 


 

Reklama