Wystartowała nowa edycja szkolnej Olimpiady Astronomicznej. Zgłoszenia przyjmowane są do końca września, a rozwiązania zadań z pierwszej serii można nadsyłać do 12 października 2020 r. Zachęcamy do udziału!
Olimpiada Astronomiczna w roku szkolnym 2020/2021 to już 64. tego typu zawody. Polski konkurs jest jednym z najstarszych na świecie. Jego zwycięzcy reprezentują potem nasz kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki.
Polska olimpiada odbywa się w trzech etapach. Pierwszy polega na rozwiązaniu zadań przez ucznia w warunkach domowych i wysłaniu rozwiązań do organizatorów. Termin to 12 października 2020 r. Treść zadań prezentujemy poniżej w pliku PDF. Później organizatorzy udostępnią zadania z drugiej serii zawodów I stopnia. Ich rozwiązania, wraz z zadaniem obserwacyjnym, należy przesłać do 16 listopada 2020 r. Uczestnicy, którzy przejdą dalej, zmierzą się w zawodach II stopnia (okręgowych), które odbędą się 18 stycznia 2021 r. Natomiast zawody III stopnia (finałowe) zaplanowane są w dniach od 11 do 14 marca 2021 r.
Jest jeszcze jeden istotny termin, którego nie można przegapić, jeśli ktoś planuje wystartować w olimpiadzie. Do 30 września 2020 r. należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Organizatorem olimpiady jest Planetarium Śląskie w Chorzowie. Olimpiadę Astronomiczną wspierają m.in. "Urania" oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne.
Prawie w każdym numerze "Uranii" publikowane są zadania z wcześniejszych edycji olimpiady, razem z przykładowymi rozwiązaniami opracowanymi przez laureatów konkursu. Dostępny jest też zbiór zadań zebranych z lat 1992-2017 (zobacz w internetowym sklepie Uranii). Uczniom szykującym się do olimpiady polecamy także podręcznik "Astronomia ogólna", który ukaże się pod koniec września nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Oto rozmowa z dwukrotną zwyciężczynią Olimpiady Astronomicznej:
Więcej informacji:
- Strona internetowa Olimpiady Astronomicznej
- Pierwsza seria zadań
- Formularz zgłoszeniowy
- Niezbędnik olimpijczyka
Autor: Krzysztof Czart
Źródło: Planetarium Śląskie
Na zdjęciu:
Tak ma wyglądać Planetarium Śląskie po modernizacji. Otwarcie odnowionego planetarium planowane jest na drugą połowę 2021 roku. Źródło: Planetarium Śląskie.