Startuje telewizyjna seria pt. "Mała Urania"

Telewizyjna seria edukacyjna dla dzieci pt. "Mala Urania"

Dzisiaj premiera nowej telewizyjnej serii edukacyjnej dla dzieci. "Mała Urania" będzie już nie tylko komiksem w naszym czasopiśmie, ale także produkcją telewizyjną i kanałem na YouTube. Zapraszamy!

Mała Urania to dziewczynka znana z komiksów publikowanych na łamach czasopisma "Urania - Postępy Astronomii". Przeżywa w nich różne przygody związane z astronomią lub w kosmosie. Powstał pomysł, aby przygotować również filmową serię edukacyjną, popularyzującą astronomię wśród dzieci. I tak oto powstała telewizyjna "Mała Urania".

Przygody tytułowej Uranii wprowadzą młodego widza w pasjonujący świat astronomii. Śledząc przygody głównej bohaterki będzie można odwiedzić bliższe oraz dalsze zakątki Wszechświata. Urania przemierza kosmos w rakiecie. Załogę oprócz Uranii stanowią: Drona - latająca zwiadowczyni, Łajzik - marsjański łazik oraz Robi - sztuczna inteligencja, komputer pokładowy. Każdy odcinek to inna kosmiczna historia. Filmy będą zawierały element edukacyjny w postaci krótkiego felietonu wyjaśniającego młodym widzom tajniki astronomii.

Seria filmów jest wynikiem współpracy pomiędzy Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii (PTMA), TVP3 Bydgoszcz oraz Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, w którym to nakręcono wszystkie odcinki. Partnerzy projektu to czasopismo "Urania - Postępy Astronomii" oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Program zrealizowany został w konwencji teatru lalkowego. Seria filmów pt. "Mała Urania" została dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (aktualnie Ministerstwo Nauki i Edukacji).

Telewizyjna premiera "Małej Uranii", czyli "kosmicznych przygód dociekliwej dziewczynki", zapowiadana jest na piątek 15.10.2021 o godz. 20.10 w TVP 3 Bydgoszcz. Powtórka w sobotę 16.10.2021 o godz. 10.15. Z kolei na YouTube premierowy odcinek jako zwiastun serii pojawi się w czwartek 21.10.2021 o godz.18.00.

Przypomnijmy, iż drugi poza PTMA z wydawców Uranii - Polskie Towarzystwo Astronomiczne - realizuje z kolei telewizyjną serię Astronarium o tajemnicach Wszechświata i naukowcach, którzy je badają. Astronarium jest emitowane w ogólnopolskim paśmie TVP 3 oraz dostępne na YouTube.

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: Urania / PTMA