Przejdź do treści

Statek Tianzhou 4 z towarem przyleciał do chińskiej stacji

długi marsz 7

Do chińskiej stacji kosmicznej Tiangong przyleciał statek towarowy Tianzhou 4. To misja zaopatrzeniowa przygotowująca kolejny lot załogowy w czerwcu.

Kolejny start poświęcony załogowemu programowi chińskiej stacji Tiangong przeprowadzono z kosmodromu Wenchang w południowo-wschodnich Chinach. Rakieta Długi Marsz 7 wystartowała 9 maja 2022 r. o 19.56 (czasu polskiego).

W misji na orbitę w kierunku stacji wysłano zaopatrzeniowy bezzałogowy statek Tianzhou 4. To już trzecia misja towarowa, która tam poleciała. Statki Tianzhou mogą przywieźć do 6,5 t ładunku do stacji. Oprócz zaopatrzenia statki te zapewniają możliwość wykonywania manewrów orbitalnych stacji oraz transferowania paliwa do jedynego na razie modułu Tianhe.

Lot statku Tianzhou 4 przebiegł pomyślnie. Górny stopień rakiety Długi Marsz 7 wypuścił statek na wstępnej orbicie, skąd po serii manewrów statek samodzielnie doleciał do modułu Tianhe i około 6,5 h po starcie zadokował w jego tylnym porcie. Obecnie w przednim porcie Tianhe pozostaje też zadokowany drugi towarowy statek Tianzhou 3. Wcześniej do 27 marca 2022 r. port ten był okupowany przez Tianzhou 2, który po odłączeniu zakończył swoją misję schodząc z orbity i płonąc w atmosferze.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong działa od 2021 r. Docelowo ma się składać z trzech głównych modułów. W zeszłym roku na orbitę trafił pierwszy z nich – Tianhe. Stację odwiedziły już dwie załogi: Shenzhou 12 oraz Shenzhou 13. Ostatnia misja z trzyosobową załogą wróciła na Ziemię 15 kwietnia.

Obecnie stacja jest niezamieszkana, ale szybko się to zmieni. Już na początku czerwca kolejnych trzech astronautów poleci do niej w statku Shenzhou 14. Zacznie się wtedy 2. półroczna ekspedycja w historii działania obiektu.

W lipcu i październiku 2022 r. do stacji zostaną wysłane zostaną kolejne dwa moduły: Wentian i Mengtian, co skończy zasadniczą fazę budowy kompleksu.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Xinhua/SpaceNews

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 7 startująca ze statkiem Tianzhou 4. Źródło: Xinhua/Tian Dingyu.

Reklama