Przejdź do treści

Statek towarowy Cygnus NG-13 w drodze na ISS

img

Rakieta Antares firmy Northrop Grumman wysłała w sobotę w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej swój statek zaopatrzeniowy Cygnus. Na stację trafi prawie 4 tony zaopatrzenia, w tym wiele sprzętu do przeprowadzenia nowych eksperymentów naukowych.

Rakieta wystartowała ze stanowiska 0A na kosmodromie Mid-Atlantic Regional Spaceport na wyspie Wallops u wybrzeży stanu Wirginia w sobotę 15 lutego o 15.43 czasu lokalnego. Cały lot przebiegł pomyślnie i kapsuła towarowa została wypuszczona na prawidłowej orbicie.

Statek zbliży się do stacji we wtorek. Wtedy też astronauta Drew Morgan przechwyci go za pomocą ramienia robotycznego i przycumuje do portu w module Unity.

Statek Cygnus NG-13 przywozi do stacji 3400 kg ładunku, na który składa się zaopatrzenie dla załogi, sprzęt do utrzymania stacji i aparatura do eksperymentów naukowych:

  • 1588 kg sprzętu konserwacyjnego,
  • 966 kg aparatury do eksperymentów naukowych,
  • 712 kg zaopatrzenia dla załogi,
  • 81 kg sprzętu na potrzeby spacerów kosmicznych,
  • 30 kg sprzętu komputerowego.

Oto niektóre z instrumentów naukowych, które zostaną dostarczone przez statek Cygnus na ISS:

Mobile SpaceLab – laboratorium hodowli tkanek i komórek, przeznaczone do przeprowadzania biologicznych eksperymentów nad wpływem mikrograwitacji na ludzki organizm.

Mochii – miniaturowy skaningowy mikroskop elektronowy ze spektroskopem, którego użyteczność zostanie przetestowana w badaniach mikro- i nanostruktur na pokładzie ISS.

OsteoOmics – aparatura do badania mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za zanik kości zachodzący w warunkach mikrograwitacji. W ramach eksperymentu sprawdzane będą właściwości osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, i osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych.

Phage Evolution – eksperyment badający wpływ nieważkości i promieniowania kosmicznego na niskiej orbicie na bakteriofagi, czyli wirusy niszczące bakterie. Badanie pozwoli na rozwój biotechnologii związanej z tymi wirusami.

Saffire-IV – czwarte już badanie działania ognia w zamkniętej przestrzeni na różne materiały w różnych warunkach. Eksperyment pomaga poprawiać bezpieczeństwo pożarowe także na Ziemi, w miejscach takich jak łodzie podwodne czy kopalnie.

Był to już trzynasty lot towarowy statku Cygnus i drugi wykorzystujący do wyniesienia rakietę Antares w odnowionej wersji 230+.

 

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Antares 230+ wynosząca statek Cygnus NG-13 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: NASA.

Reklama