Przejdź do treści

Steve Jurczyk – vice administrator NASA o polskich korzeniach – planuje przejść na emeryturę

Steve Jurczyk

Steve Jurczyk, który pełnił funkcję administratora NASA od 20 stycznia do 3 maja 2021 r., ogłosił w poniedziałek, że przejdzie na emeryturę w piątek 14 maja, po ponad trzech dekadach służby w NASA.

Jurczyk pełni funkcję zastępcy administratora, najwyższego urzędnika agencji od maja 2018 r. Był najwyższym rangą urzędnikiem służby cywilnej, kieruwał NASA w czasie pandemii, a ostatnio nadzorował udane lądowanie łazika Perseverance na Marsie, testu głównego członu rakiety Space Launch System, nazwania budynku siedziby Mary W. Jackson NASA, wystrzelenia SpaceX Crew-2 NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną i powrotu misji Crew-1 z powrotem na Ziemię.

Steve odegrał kluczową rolę w NASA przez ostatnie 32 lata i nadzorował niesamowity sukces w agencji w ciągu ostatnich trzech lat jako zastępca administratora – powiedział administrator NASA senator Bill Nelson. Dziedzictwo Steve'a w NASA to dziedzictwo doskonałości i życzę mu powodzenia w przyszłych przedsięwzięciach.

To był zaszczyt kierować NASA i obserwować niesamowity rozwój i transformację agencji przez cały mój czas tutaj – powiedział Jurczyk. To właśnie pracownicy NASA sprawiają, że ta agencja jest tak wyjątkowa i jestem niesamowicie wdzięczny za ich niesamowitą pracę, zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa. W NASA zmieniamy marzenia w rzeczywistość i realizujemy pozornie niemożliwe. Mam takie szczęście, że byłem członkiem rodziny NASA.

Zanim został mianowany zastępcą administratora, Jurczyk pełnił szereg funkcji kierowniczych w agencji, w tym jako zastępca administratora w Space Technology Mission Directorate oraz jako dyrektor i zastępca dyrektora NASA Langley Research Center w Hampton w Wirginii. Jurczyk jest laureatem medalu NASA Distinguished Service, dwóch medali za wybitne przywództwo, nagrody Presidential Rank Award dla Meritorious Executive w 2006 r. oraz Presidential Rank Award for Distinguished Executive w 2016 r. – najwyższych odznaczeń, jakie można uzyskać dla kierownictwa rządu federalnego. Jest także finalistą medalu Service to America w 2021 r., czyli „Sammies”, jednego z najwyższych odznaczeń dla federalnych urzędników państwowych. 

Steve Jurczyk, który ma polskie korzenie, w 2019 r. odwiedził zawody łazików European Rover Challange w Kielcach.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA
 

Opracował: Mateusz Bartoszewski

 

Na zdjęciu tytułowym: Vice administrator NASA, Steve Jurczyk, źródło: NASA

Reklama