Przejdź do treści

Stowarzyszenie WroSpace z nagrodą w konkursie Popularyzator Nauki

Stowarzyszenie WroSpace laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2022

9 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2022. Wśród laureatów znalazło się Stowarzyszenie WroSpace, znane m.in. z organizacji World Space Week Wrocław.

Popularyzator Nauki to najbardziej prestiżowy konkurs poświęcony popularyzacji różnych dziedzin nauki. Organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce PAP przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki. W tym roku odbyła się już osiemnasta edycja konkursu, do której zakwalifikowano 84 zgłoszenia. Z tego grona 17 zgłoszeń trafiło do finału i spośród nich wybrano laureatów w poszczególnych kategoriach.

Wśród nagrodzonych w tym konkursie często znajdują się osoby lub organizacje związane z astronomią lub kosmosem. Nie inaczej było w tym roku. Laureatem w kategorii „Instytucja” zostało Stowarzyszenie WroSpace. Gratulujemy!

Stowarzyszenie WroSpace istnieje od 2018 roku. Zrzesza osoby popularyzujące nauki ścisłe i technikę, a w szczególności kosmos. Głównym projektem organizacji jest World Space Week Wrocław, który co roku przyciąga wiele tysięcy odwiedzających. Do tej pory udało się przeprowadzić pięć edycji. Stowarzyszenie organizuje także Yuri's Night Wrocław, czyli Noc Jurija, w rocznice lotu pierwszego kosmonauty, Jurija Gagarina.

Laureatem Nagrody Głównej został dr Paweł Grzesiowski - lekarz pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Sporo nagród otrzymali popularyzatorzy nauk przyrodniczych. W kategorii „Naukowiec” nagrodzono dr. hab. Wiktora Kotowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego za popularyzowanie kwestii wysychania Polski i zaangażowanie w ochronę ekosystemów bagiennych. W kategorii „Animator” zwyciężył Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik, zajmujący się popularyzacją żywej przyrody.

Z kolei w kategorii „Zespół” nagrodzono Lubelski Festiwal Nauki, w ramach którego współpracuje 80 instytutów naukowo-badawczych i organizacji. W kategorii „Media” jury najwyżej oceniło kandydaturę Agnieszki Krzemińskiej, dziennikarki naukowej w tygodniku „Polityka” i autorki książki „Grody, garnki i uczeni, o archeologicznych tajemnicach ziem polskich”, nagrodzonej wcześniej nagrodą Złotej Róży 2022 za najlepszą książkę w języku polskim popularyzującą naukę.

Dodatkowo wyróżnienia przyznano Michałowi Młotkowi oraz Energetycznemu Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, a pozaregulaminową Nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną otrzymał Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Na zdjęciu: Przedstawiciele Stowarzyszenia WroSpace z nagrodą Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Instytucja”. Źródło: Stowarzyszenie WroSpace

Reklama