Przejdź do treści

Styczniowe imprezy astronomiczne w Warszawie, Grudziądzu i Poznaniu

Obserwatorium w Poznaniu

Będzie się działo! Kilka ośrodków zaprasza na ciekawe wydarzenia otwarte, związane z 28. finałem WOŚP  i nie tylko.

W imieniu Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN serdecznie zapraszamy na wykłady Anety Siemiginowskiej (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), które odbędą się w dniach 28–30 stycznia 2020 roku w sali wykładowej CAMK w Warszawie.

CAMK

Z kolei Planetarium w Grudziądzu zaprasza na 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz na inne otwarte spotkania w styczniu:

12 stycznia – 28. finał WOŚP w Planetarium:

– godz.13.00 – seans 1: Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach
Seans opowiada o najbardziej charakterystycznych konstelacjach zarówno zimowego, jak i letniego nieba. Wyjaśnia skąd bierze się pozorny, dobowy ruch gwiazd na niebie, roczny ruch Słońca na tle gwiazd oraz wiele innych podstawowych informacji o gwiaździstym niebie.
Wstęp: 5 zł (lub więcej)/osoba do puszki WOŚP.

– godz.14.00 – seans 2: Odległe światy
Opowieść o planetach pozasłonecznych, których astronomowie odkrywają coraz więcej. Widzowie dowiadują się jak mogą wyglądać planety spoza Układu Słonecznego, okrążające inne gwiazdy.
Wstęp: 5 zł (lub więcej)/osoba do puszki WOŚP.

– godz.15.00 – seans 3: Nasz Wszechświat
Seans zabiera nas w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata. Na początku omawiane są wszystkie planety Układu Słonecznego; następnie przelatujemy przez Drogę Mleczną aby polecieć dalej aż do odległych galaktyk oddalonych o miliardy lat świetlnych.
Wstęp: 5 zł (lub więcej)/osoba do puszki WOŚP.

Pozostałe otwarte spotkania w styczniu:

14 stycznia (wtorek), godz. 18.00
Obserwacje astronomiczne. W przypadku złej pogody seans w planetarium oraz omówienie aktualnego nieba. Wstęp wolny.

15 stycznia (środa), godz. 16.00
Seans w planetarium pt. „Podróż do centrum Drogi Mlecznej” z opowieścią o aktualnym nocnym niebie. Opowieść o Galaktyce w której żyjemy – Drodze Mlecznej. Jak jest zbudowana? Magiczna podróż do jej centrum, które jeszcze do niedawna było wielką zagadką. Wstęp wolny.

29 stycznia (środa), godz. 12.00 oraz 13.00

– godz.12.00
Seans w planetarium pt. „Nasz Wszechświat” + obserwacje Słońca (w przypadku dobrej pogody). Kosmiczna podróż do krańców znanego Wszechświata. Na początku omawiane są wszystkie planety Układu Słonecznego; następnie przelatujemy przez Drogę Mleczną aby polecieć dalej aż do odległych galaktyk oddalonych o miliardy lat świetlnych. Wstęp wolny.

– godz.13.00
Seans w planetarium pt. „W poszukiwaniu ciemnej materii” + obserwacje Słońca (w przypadku dobrej pogody). Opowieść o jednej z największych zagadek Wszechświata – ciemnej materii, która prawdopodobnie otacza nas, przenika nasze ciała w każdej sekundzie naszego życia jednak nie jesteśmy w stanie jej zobaczyć, poczuć, a nawet wykryć najczulszymi przyrządami naukowymi. Astronomowie obserwują przejawy istnienia ciemnej materii w odległych zakątkach kosmosu, a fizycy próbują wykryć ją w superzderzaczach cząstek elementarnych. Seans zabiera widzów na poszukiwania ciemnej materii Wszechświata.

 Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - wośp

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Z.S.T., ul. Hoffmanna 1, 86-300 Grudziądz

 

Czytaj więcej:Polecamy również vipowskie wejścia na wykłady otwarte w Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu – z okazji 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obserwatorium przygotowało dwie gwarantowane wejściówki VIP na wszystkie wykłady otwarte oraz inne imprezy popularnonaukowe, które odbędą się w 2020 roku. Licytacje trwają do 16 stycznia 2020 do godz. 12.00.

 

Źródło:  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu, CAMK

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciach: Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu

Reklama