Sukces polskich uczniów na 6. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Zdjęcie polskiej reprezentacji na 6. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (uczniowie, opiekunowie i przedstawicielka organizatorów). Od lewej: F. Ficek, J. Klencki, A. Hamanowicz, P. Kuta, W. Ogłoza, B. Vargas, J.Bucki, M. Szczepański. Źródło: IOAA.

Polska reprezentacja odniosła sukces na 6. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (6th IOAA), która odbywała się od 4 do 14 sierpnia 2012 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Nasi uczniowie zdobyli jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe medale. Można powiedzieć, że przetarli szlaki sportowcom, którzy za cztery lata będą w Rio de Janeiro startować w letnich igrzyskach olimpijskich.

W astronomicznych zawodach w Brazylii wzięło udział około 140 uczniów z 32 krajów. Reprezentację naszego kraju stanowili laureaci polskiej 55. Olimpiady Astronomicznej

Złoty medal, nagrodę za najlepszy wynik w części teoretycznej oraz nagrodę za najlepszy wynik z analizy danych zdobył Filip Ficek z Wadowic, absolwent V liceum w Krakowie. Laureatem srebrnego medalu olimpiady astronomicznej został Przemysław Kuta, absolwent I LO w Tarnowie. Natomiast brązowe medali zdobyli Kacper Bucki (PZ nr 11 SO w Kętach) oraz Jakub Klencki (I LO w Łodzi). Wyróżnienie uzyskała Aleksandra Hamanowicz (ZS UMA Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu), jedna z nielicznych dziewczyn biorących udział w zawodach.

Opiekunami polskiej drużyny byli dr Waldemar Ogłoza (Katedra Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie) oraz dr Marek Szczepański (Planetarium Śląskie w Chorzowie).

Plakat 6. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która odbyła się w Rio de Janeiro 4-14.08.2012 r. Źródło: IOAA.

"Najsilniejszą konkurencję stanowiły drużyny z Indii, Tajlandii i Chin, czyli z krajów, gdzie edukacja astronomiczna obecna jest w programach szkolnych w znacznie większym zakresie niż w krajach europejskich." podsumował przebieg olimpiady Ogłoza.

Ubiegłoroczna Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbyła się w Polsce. Kolejna będzie w 2013 roku w Grecji.

• 6th International Olympiad on Astronomy and Astrophysics

Autor: Krzysztof Czart | Źródło: Waldemar Ogłoza / Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie