Przejdź do treści

Symulacja lotu nad planetą karłowatą Ceres

Symulacja powierchni Ceres
Na stronach NASA można obejrzeć nową wizualizację lotu nad powierzchnią Ceres. Wykorzystano w niej dane zebrane przez sondę kosmiczną Dawn, która znajduje się na orbicie wokół tego obiektu.

Dawn bada Ceres od marca 2015 roku, krążąc po orbicie wokół tej planety karłowatej. Aktualnie znajduje się na niskiej orbicie o wysokości około 385 kilometrów od powierzchni. Jednak do stworzenia filmu zaprezentowanego przez amerykańską agencję kosmiczną wykorzystano nieco starsze dane zebrane przez sondę z orbity o wysokości 1450 kilometrów. Twórcami symulacji są członkowie zespołu misji Dawn z niemieckiego instytutu DLR, jednego z partnerów NASA w projekcie.

W symulacji nieco "podrasowano" kolory, aby łatwiej można było dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi fragmentami powierzchni Ceres o odmiennych właściwościach. Na przykład rejony widoczne w odcieniach koloru niebieskiego najprawdopodobniej są pokryte młodszym materiałem. W trakcie filmu można zobaczyć m.in. duży krater Occator, a także górę Ahuna Mons. Co ciekawe, nazwy struktur na Ceres są nadawane od imion różnych bóstw i nazw świąt związanych z rolnictwem, ponieważ w mitologii rzymskiej Ceres była boginią odpowiedzialną za uprawy rolne i urodzaj.

Ceres została odkryta w 1801 roku przez Giuseppe Piazzinego, włoskiego astronoma. O tamtej pory zmieniało się jej przypisanie do kategorii obiektów w Układzie Słonecznym. Początkowo sądzono, że to planeta, jednak później okazało się, że stanowi jedną z wielu planetoid krążących pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza - największą. Od 2006 roku uznawana jest za planetę karłowatą, czyli obiekt będący niejako pośrednim pomiędzy planetoidami, a prawdziwymi planetami.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na ilustracji:
Fragment symulacji przedstawiającej Ceres. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA.


Reklama