Przejdź do treści

System chińskiej nawigacji satelitarnej Beidou prawie ukończony

img

Chińska rakieta Długi Marsz 3B wyniosła na orbitę z kosmodromu Xichang kolejnego satelitę systemu nawigacyjnego Beidou.

Rakieta wystartowała 9 marca o 13:00 czasu polskiego ze stanowiska LC2 w kosmodromie Xichang. Lot przebiegł pomyślnie i ładunek został wypuszczony na planowanej orbicie transferowej do orbity geostacjonarnej.

Wystrzelony satelita to Beidou-3 G2Q - statek nawigacyjny 3. generacji systemu Beidou, przeznaczony do pracy na orbicie geostacjonarnej.

System nawigacji satelitarnej Beidou to chiński niezależny system satelitów nawigacyjnych, przeznaczony do ustalania lokalizacji na potrzeby wojskowe i cywilne w czasie rzeczywistym i każdym miejscu na Ziemi.

Pierwsza, lokalna wersja systemu była już gotowa w 2000 roku. Następny etap poszerzający dostęp do usług na cały region Azji i Pacyfiku został ukończony w 2012 roku.

Już tylko jeden start dzieli Chiny od zakończenia budowy globalnej sieci nawigacyjnej. System składać się będzie z 27 satelitów na średniej orbicie, 5 satelitów geostacjonarnych i 3 satelitów na nachylonej orbicie geosynchronicznej.

Był to piąty start chińskiej rakiety nośnej w 2020 roku. Chiny planują w tym roku przeprowadzić nawet 40 startów rakietowych. Według państwowych mediów epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie wpłynie na aktywność Chin w tym zakresie.

Na podstawie: SpaceNews/Xinhua

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z Xichang z satelitą nawigacyjnym Beidou-3 G2Q. Źródło: Xinhua/Guo Wenbin.


 

Reklama