Szczegółowy obraz obłoku molekularnego Orion A w bliskiej podczerwieni

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało jedną z największych składanek zdjęć obłoku molekularnego Orion A, który jest najbliższą masywną fabryką gwiazd, położoną około 1450 lat świetlnych od Ziemi. Obserwacje przeprowadzono przy pomocy teleskopu VISTA.

Nowe zdjęcie z przeglądu nieba VISION (VIenna Survey In Orion) jest złożeniem obrazów uzyskanych w bliskiej podczerwieni przy pomocy teleskopu VISTA. Ten 4,1-metrowy instrument jest dedykowany wykonywaniu przeglądów nieba. Pracuje w Obserwatorium Paranal, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Zdjęcie obejmuje cały obłok molekularny Orion A. Jest to jeden z dwóch gigantycznych obszarów w kompleksie obłoków molekularnych w Orionie (OMC – Orion molecular cloud complex). Fotografia w podczerwieni pozwala dostrzec to czego nie widać w zakresie widzialnym, bowiem światło podczerwone lepiej penetruje pył otaczający młode gwiazdy.

Cały przegląd nieba VISION dał efekt w postaci katalogu zawierającego prawie 800 tysięcy zidentyfikowanych indywidualnie obiektów, takich jak gwiazdy, czy odległe galaktyki. Ma lepszą głębokość i pokrycie niż jakikolwiek inny przegląd tego obszaru nieba wykonany do tej pory. Zawiera zarówno obiekty znane, jak i nieco nowych (np. pięć potencjalnych młodych obiektów gwiazdowych czy dziesięć potencjalnych gromad galaktyk). Kompletny przegląd VISION obejmuje łącznie obszar 39 578 x 23 069 pikseli.

Dzięki zaprezentowanemu przez ESO zdjęciu możemy spojrzeć w ciemne obłoki molekularne kompleksu Orion A i dostrzec np. dyski materii, z których mogą narodzić się nowe gwiazd (dyski przedgwiazdowe), mgławice związane z nowo narodzonymi gwiazdami (obiekty Herbiga-Haro), mniejsze gromady gwiazd, a nawet gromady galaktyk leżące daleko poza Drogą Mleczną. Z kolei po lewej stronie zdjęcia widać najbardziej spektakularne obiekty w mgławicy M42

Wyniki badań opisano w czasopiśmie naukowym "Astronomy & Astrophysics". W zespole badawczym złożonym głównie z astronomów z Austrii, którym kieruje Stefan Meingast (University of Vienna, Wiedeń, Austria), znajdziemy także polskie nazwisko: Karolina Kubiak (University of Vienna, Wiedeń, Austria).

Zachęcamy także do własnych obserwacji mgławic w Orionie przy pomocy lortnetki lub teleskopu - obecnie mamy bardzo dobry okres widoczności tej konstelacji.

Źródło: ESO

Na zdjęciu u góry:
Wybrane fragmenty z obrazu obłoku molekularnego Orion A uzyskanego przy pomocy teleskopu VISTA w bliskiej podczerwieni. Źródło: ESO/VISION survey.

Na zdjęciu poniżej:
Widok obłoku molekularnego Oriona A uzyskany przy pomocy teleskopu VISTA w ramach przeglądu nieba VISION. Źródło: ESO/VISION survey.