Przejdź do treści

Technologia do montażu satelitów rozwijana w Polsce

clamp band

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała firmie SENER Polska kontrakt na realizację technologii produkcji i testowania mechanizmów łączących satelity z urządzeniami do ich transportu i montażu.

Kontrakt realizowany jest w ramach programu “Polish Industry Incentive Scheme”, w ramach którego podmioty z Polski otrzymują fundusze na rozwój technologii kosmicznych, by później z nabytymi nowymi możliwościami móc brać udział w projektach kosmicznych ESA i zwiększać konkurencyjność na rynku kosmicznym, a co za tym idzie zmniejszać koszty produkcji kluczowych elementów dla sektora kosmicznego.

Clamp band, który ma być produkowany przez firmę SENER Polska to jedyny element jaki łączy satelitę z urządzeniami do ich transportu lub montażu. Urządzenie to musi być niezwykle wytrzymałe, niezawodne i nieskomplikowane w połączeniu z satelitą. Projektowany przez polski podmiot element ma ważyć około 60 kg i mieć średnicę 1,7 m. Główny element clamp bandu to cienka (3 mm), stalowa taśma, która pełni funkcję opaski zaciskowej. Całość musi utrzymać do 10 ton masy i być odporna na temperatury w zakresie od -40 do 70 stopni Celsjusza.

Program Europejskiej Agencji Kosmicznej nie tylko zwiększa konkurencyjność i umożliwia polskim firmom walkę o duże kontrakty, ale również wpisuje się w cele programu stażowego “Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Programy te dają możliwość sprawdzenia swoich sił młodym polskim naukowcom, którzy nie muszą wyjeżdżać za granicę, by brać udział w ambitnych projektach inżynieryjnych, wymagających najwyższej jakości i najaktualniejszych technologii.

Przypominamy, że niedawno obchodziliśmy 5-lecie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ostatnie 5 lat było intensywnym czasem rozwoju sektora kosmicznego w naszym kraju.

Więcej o polskim sektorze kosmicznym w jednym z odcinków programu popularnonaukowego Astronarium.

Źródło: SENER Polska

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Element służący do montażu satelitów podczas transportu, tzw. clamp band. Źródło: SENER Polska.

 

Reklama