Przejdź do treści

W Toruniu rozpoczął się festiwal światła 9. Bella Skyway Festival

Bella Skyway Festival - jedna z instalacji świetlnych
Od wtorku do niedzieli w Toruniu odbędzie się kolejna edycja festiwalu światła Bella Skyway Festival. W tym roku głównym tematem będzie połączenie światła i wody.

Jeśli pogoda dopisze, to po raz kolejny na ulicach Starego Miasta w Toruniu wieczorami będą spacerować dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów. Tak jest co roku w trakcie festiwalu światła Bella Skyway Festival. Festiwal potrwa od wtorku 22 sierpnia do niedzieli 27 sierpnia. Festiwalowe atrakcje można oglądać codziennie od godziny 20.30 do północy.

Toruński festiwal światła w swoich założeniach ma łączyć naukę, sztukę i ludzi. Nawiązuje do astronomii i nauk ścisłych, starając się pokazać je w niecodzienny sposób, w formie sztuki wizualnej. Jest organizowany jako wydarzenie dla wszystkich pokoleń, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

9. Bella Skyway Festival odbędzie się pod hasłem "płynny Wszechświat". W mieście rozmieszczono 16 instalacja świetlnych. Dodatkowo zaplanowano pięć wydarzeń towarzyszących, w tym np. warsztaty fotograficzne, czy coroczną Świetlną Rowerową Masę Krytyczną, czyli przejazd rowerami wyposażonymi w różne oświetlenie. Atrakcje festiwalowe są bezpłatne, z wyjątkiem Water Concept Factory.

Podczas festiwalu, od 26 do 28 sierpnia, odbędzie się także międzynarodowa konferencja organizatorów festiwali światła z Europy, Azji i Ameryki Północnej, bowiem w listopadzie 2016 r. utworzono organizację zrzeszającą twórców festiwali światła. Jej nazwa to Light Festival Organization (ILO), a jednym z założycieli jest właśnie Bella Skyway Festival.

Festiwal światła jest organizowany w Toruniu od 2009 roku. Organizatorami są Miasto Toruń oraz Toruńska Agenda Kulturalna, a partnerem naukowym Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Dokładny program i opis wszystkich atrakcji można znaleźć na stronie internetowej festiwalu, udostępniono także aplikację mobilną.

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Jedna z instalacji świetlnych podczas 9. Bella Skyway Festival w Toruniu. Źródło: Bella Skyway Festival.