Przejdź do treści

Transmisja wykładu "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały" - dziś!

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu serdecznie zaprasza na transmisję wykładu "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały"

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu serdecznie zaprasza na transmisję wykładu "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały". Prelekcję poprowadzi Sebastian Soberski już dziś! 15 października 2020 roku, o godz.18:00. Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium.

Prelekcja będzie opowieścią o radioastronomii i radioteleskopach z licznymi przykładami „dźwięków” kosmosu czyli sygnałów radiowych zamienionych na falę akustyczną słyszalną przez ludzkie ucho.

Będzie można posłuchać wielu przykładów intrygujących kosmicznych "dźwięków". Słowo "dźwięki" celowo zawarte jest w cudzysłowie, bo w kosmicznej próżni fala dźwiękowa nie ma możliwości propagacji. Tytuł  prelekcji jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi ale ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna.

Fale elektromagnetyczne dochodzące do Ziemi mogą być rejestrowane np. przez radioteleskopy, a następnie zamieniane na falę akustyczną (dźwięk) tak jak to się dzieje w zwykłym odbiorniku radiowym. Tylko w niektórych szczególnych przypadkach można takiej zamiany dokonać bezpośrednio to znaczy bez zmiany częstotliwości. Na ogół jednak rejestrowane fale elektromagnetyczne leżą poza zakresem 20Hz-20KHz, więc aby po zamianie na falę dźwiękową mogły być słyszalne przez ucho ludzkie trzeba dodatkowo zmienić ich częstotliwość do podanego zakresu.

Wśród kosmicznych sygnałów znajdą się przykładowe rejestracje dokonane największym w Polsce tego typu przyrządem - radioteleskopem „Kopernik”, działającym w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach.

Transmisja współorganizowana jest przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
oraz Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkanie za pośrednictwem Internetu!

 

Więcej:

 

Źródło: Sebastian Soberski, Grzegorz Rycyk

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu (2982)

 

Reklama