Przejdź do treści

Trzy dni inspiracji kosmosem na ERC 2021

European Rover Challenge 2021

W drugi weekend września w Kielcach odbędzie się VII edycja European Rover Challenge, czyli największego wydarzenia kosmicznego w Europie. To będą trzy dni spotkania z kosmosem, ponieważ oprócz międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich dla odwiedzających przygotowano bogaty i zróżnicowany program. Wśród prelegentów pojawią się m.in. wiceszef NASA Robert Cabana oraz Robert Zubrin z The Mars Society.  

10-12 września 2021 r. odbędzie się VII edycja European Rover Challenge – największego kosmicznego wydarzenia w Europie. Dla odwiedzających oprócz międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich został przygotowany także trzydniowy, bardzo zróżnicowany program. Wśród prelegentów pojawi się m.in. wiceszef NASA Robert Cabana, Robert Zubrin z The Mars Society, czy przedstawiciele międzynarodowych firm kosmicznych i świata nauki. Swoje wystąpienia poprowadzą także eksperci Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, która w tym roku jest także partnerem wydarzenia.

Równolegle do zawodów, w których zmierzą się łaziki, widzowie będą mogli wziąć udział w licznych prelekcjach i warsztatach podzielonych na trzy bloki tematyczne. Piątek 10 września to dzień w całości poświęcony Marsowi, którego odtworzony wulkaniczny obszar Elysium Planitia stanowi tegoroczną arenę zmagań dla robotów marsjańskich. W ramach „Strefy Inspiracji” eksperci podzielą się wiedzą na temat dalszej eksploracji Czerwonej Planety i poszukiwania śladów życia. W tym dniu uczestnicy wysłuchają prelekcji online, prowadzonych m.in. przez wiceszefa NASA, Roberta Cabanę oraz dr Tanya’ę Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA, jako pierwsza osoba na świecie otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie.

Sobota minie pod znakiem Księżyca. Przez cały dzień zarówno widzowie online, jak i osoby odwiedzające kampus Politechniki Świętokrzyskiej wezmą udział w prezentacjach i debatach na temat ekonomicznego i biznesowego potencjału Srebrnego Globu. W tematykę wprowadzą ich m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, POLSA, czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa FAA. W programie zaplanowano między innymi rozmowę na temat zasobów energetycznych Księżyca, prowadzoną przez Gordona Wasilewskiego z firmy Astronika, która jest jednocześnie sponsorem nagrody głównej w konkursie ERC. Z kolei na fanów kosmicznej literatury czeka zdalna rozmowa z Andrew Chaikinem – autorem książki „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”.

Ostatni dzień ERC organizatorzy poświęcili Ziemi i tematowi wykorzystania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Swoim doświadczeniem podzielą się eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, która zarządza interesem publicznym w obszarze między innymi globalnego systemu nawigacji satelitarnej w Europie GNSS, w takich projektach jak EGNOS, GALILEO czy COPERNICUS. W programie pojawią się również przedstawiciele polskich i zagranicznych firm, które z powodzeniem wdrożyły już technologie kosmiczne, działając w różnych obszarach gospodarki. Ciekawostką tego dnia jest wystąpienie byłego dyrektora kreatywnego Walt Disney Imagineering nt. inspirowanych przyrodą rozwiązań, mających na celu poprawę kondycji ludzi na Ziemi oraz podróżujących do gwiazd.  

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Prelekcje odbywają się w języku angielskim. Wydarzenie będzie dodatkowo transmitowane na żywo w dwóch językach: angielskim oraz polskim.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi, które od 7 lat gości u siebie przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych na świecie. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 r. organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Partnerem Strategicznym Wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Miasto Kielce pełni funkcję Miasta Gospodarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Europejska Agencja Kosmiczna, Minister Edukacji i Nauki, Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, EURISY, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Polski Internet Optyczny PIONIER.
 

Źródło: Łukasz Wilczyński/Europejska Fundacja Kosmiczna

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama