Przejdź do treści

Trzy nowe planetoidy otrzymały polskie nazwy

Planetoida Ida sfotografowana przez sondę kosmiczną Galileo w czasie podróży do Jowisza. Zdjęcie odkryło księżyc planetoidy – Daktyl.

Trzy planetoidy krążące w kosmosie otrzymały oficjalne nazwy od Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Nazwy te są związane z Polską: Iwanowska, Sierpc i LechMankiewicz.

Planetoidy LechMankiewicz i Sierpc zostały odkryte przez uczniów z Torunia i Sierpca w ramach projektu International Asteroid Search Campaigns (IASC). Pracami uczniów kierowali nauczyciele Bogdan Sobczuk z Torunia i Józef Urbański z Sierpca.

Planetoida (199950) Sierpc wywodzi swoją nazwę od miasta na Mazowszu. Obiekt został odkryty 16 kwietnia 2007 roku, obiega Słońce co 3,74 roku.

Z kolei (273377) LechMankiewicz to imię i nazwisko Lecha Mankiewicza, aktualnego dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, popularyzatora nauki, który wspiera wiele projektów edukacyjnych, a w szczególności jest koordynatorem Hands-On Universe, Polska. Mankiewicz współorganizuje także projekty poszukiwania planetoid.

Planetoidę 273377 odkryto 7 lutego 2010 roku. Obiega Słońce co 5,26 roku. Nazwę zaproponowali uczniowie z Torunia z Zespołu Szkół nr 10 im. Stefana Banach oraz uczennica z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka, którzy brali udział w projekcie poszukiwania planetoid.

„Gdy otrzymaliśmy prawo nazwania odkrytej planetoidy, zebraliśmy listę 12 propozycji, którą potem zawężaliśmy. Przez pewien czas wśród potencjalnych nazw był m.in. Adam Małysz. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na Lecha Mankiewicza – człowieka, dzięki któremu polscy uczniowie mogą brać udział w projektach poszukiwania planetoid.” powiedział Bogdan Sobczuk z Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu.

Oprócz dwóch planetoid nazwanych przez uczniów z Torunia i Sierpca, na niebie krążyć będzie jeszcze jedna związana z Polską - (198820) Iwanowska, została nazwana na cześć prof. Wilhelminy Iwanowskiej (1905-1999), która po II wojnie światowej tworzyła astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Iwanowska pełniła też w latach 1973-79 funkcję wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Planetoidę 198820 odkryli 13 marca 2005 roku K. Cernis oraz J. Zdanavicius w Moletai Astronomical Observatory na Litwie. Jej okres orbitalny wynosi 5,26 roku.

O nadaniu nazw wszystkim trzem planetoidom Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie poinformowała w Minor Planet Circulars z 3 lipca 2012 r.

 

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Na ilustracji: Planetoida Ida sfotografowana przez sondę kosmiczną Galileo w czasie podróży do Jowisza. Zdjęcie odkryło księżyc planetoidy – Daktyl. Źródło: Wikipedia

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama