Przejdź do treści

Trzy zjawiska astronomiczne w ciągu jednej nocy!

W najbliższą noc (z 25/26.06) czekać nas będzie koniunkcja Księżyca z Neptunem, zakrycie Neptuna przez Srebrny Glob oraz zakrycie jasnej gwiazdy λ Aqr. Zachęcamy do obserwacji w tę wyjątkową noc!

Obserwację tej wyjątkowej nocy zalecamy rozpocząć dopiero około godziny 00:46 w momencie zakrycia gwiazdy λ Aqr o jasności +3,7 mag. Księżyc wraz z Neptunem (+7,9 mag), kilka minut przed godz. pierwszą, będzie znajdował się na wysokości horyzontalnej około 8 stopni, świecąc dość jasno tuż nad wschodnim horyzontem. Około 01:12 czasu polskiego dojdzie do zakrycia Neptuna przez jasny Księżyc, który będzie znajdował się w fazie -70%.

Koniunkcja Srebrnego Globu z Neptunem nastąpi około godziny: 01:45, a obydwa ciała niebieskie będzie wówczas dzielił dystans około 1 stopnia. Po upływie 30 minut, czyli około godziny 01:49, nastąpi odkrycie Neptuna przez Księżyc, natomiast odkrycie gwiazdy λ Aqr znajdującej się w gwiazdozbiorze Wodnika, nastąpi około godziny 01:20 czasu obowiązującego w Polsce.

Lokalizacja λ Aqr nie powinna stanowić większego problemu nawet dla osób nieobeznanych z nocnym niebem, ponieważ jasność tej gwiazdy wynosi +3,7 mag. Gwiazda ta należy do gwiazdozbioru Wodnika, który graniczy między innymi z konstelacjami Ryb, Rzeźbiarza czy z Pegaza. Miłośnicy astronomii konstelację Wodnika; powinni kojarzyć głównie z bardzo atrakcyjnym rojem meteorów, czyli z Eta Akwarydami, które w Polsce możemy obserwować każdego roku na przełomie kwietnia oraz maja.

Zapraszamy wszystkich miłośników spoglądających w niebo do obserwacji tylu ciekawych zjawisk na niebie w ciągu jednej nocy!

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Przykładowa koniunkcja Księżyca z Neptunem. Źródło: stellarium.org

Reklama