Przejdź do treści

Tysiące chętnych do lotu na Marsa - z biletem w jedną stronę!

Na zdjęciu: Wizja artystyczna mieszkań na Czerwonej Planecie.
Dziesiątki tysięcy ludzi są gotowi opuścić swoje rodziny, porzucić pracę i dotychczasowe życie, by ruszyć w  podróż w jedną stronę -  na Marsa.

Misja Mars One ma na celu wysyłanie ludzi w podróż w jedną stronę na Czerwoną Planetę. Ochotnicy  mają wylądować na Marsie  w 2023 roku.  O misji pisaliśmy już w Orionie. Do tej pory zgłosiło się ponad 165 tysięcy śmiałków. Podczas spotkania Million Martian Meeting w Waszyngtonie czterech spośród kilkudziesięciu zebranych tam kandydatów opowiadało publiczności o tym dlaczego tak bardzo pragną polecieć na Marsa – z biletem w jedną stronę!

Ochotnicy pochodzą z różnych środowisk, mają odmienne zainteresowania i doświadczenia życiowe. Łączy ich pasja związana z eksploracją kosmosu.

Aaron Hamm,  29 lat,  jest kierownikiem hotelu, a Mars to dla niego "dosłownie to, czego pragnie na zawsze", podkreślał na spotkaniu.

Leila Zucker, 45 lat, jest lekarzem pracujący w pogotowiu ratunkowym. "W dzieciństwie chciałem być lekarzem i podróżować w przestrzeni kosmicznej"  - tak Leila tłumaczyła swoją decyzję. Leila nawet skomponowała własną piosenkę, którą nuciła podczas spotkania w Waszyngtonie

Austin Bradley, 32 lata,  jest studentem fizyki oraz służył w amerykańskiej Armii. Trudno było nie zauważyć Austina na spotkaniu – posiada zielone włosy i zawadiackie antenki.  Austin zawsze chciał aplikować do NASA, teraz wie, że jego szansą na lot w przestrzeń jest projekt Mars One.

Joseph Sweeney, 24 lata, jest studentem. "Czuję się tak, jakbym urodził się wiedząc, że chcę podróżować," powiedział Joseph, założyciel fejsbukowej grupy „aspirujących Marsjan”.

Misja kolonizacyjna  Mars One jest oczywiście niebezpieczna, z czego doskonale zdają sobie sprawę ochotnicy. Załogę czeka start, sześć miesięcy lotu, lądowanie na Czerwonej Planecie oraz budowanie osady.  Leila szacuje, że szanse na przeżycie dwóch lat na Marsie wynoszą 50%, a 20 lat zaledwie 1%. Joseph z wielkim optymizmem podkreśla, że nawet 1% szans na przeżycie nie zniechęcą ochotników do podjęcia wyzwania!


 

Źródło: Alicja Wierzcholska | space.com

Na zdjęciu: Wizja artystyczna mieszkań na Czerwonej Planecie.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama