Przejdź do treści

Uczniowie z Kowar rozmawiali z konstruktorem satelity „Lem” mgr inż. Tomaszem Zawistowskim

Mgr inż Tomasz Zawistowski rozmawia przez Skype'a z uczniami i nauczycielami z Kowar. Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach

Pół wieku po napisaniu przez Stanisława Lema "Cyberiady" 7 października 2015 zorganizowano w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Lema w Kowarach specjalne obchody patrona szkół. Uczniowie i zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie w wykonaniu szkolnego zespołu teatralnego bez Nazwy, o przygodach Trurla i Klapaucjusza.

Po części artystycznej i krótkiej przerwie rozpoczęła się część naukowa, a w niej przygotowane przez uczniów prezentacje historyczne, geograficzne, biologiczne i chemiczne.

Głównym wydarzeniem tego dnia była wideokonferencja z koordynatorem projektu budowy pierwszych polskich satelitów naukowych "Lem" i "Heweliusz" panem mgr. inż. Tomaszem Zawistowskim z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Uczestnicy telekonferencji poznali historię projektu BRITE (ang. BRIght Target Explorer Constellation) oraz budowę i wyposażenie tych urządzeń. Pan Tomasz Zawistowski objaśnił, jakie zasługi dla projektu ma polski astronom prof. Sławomir Ruciński, który na co dzień mieszka w Kanadzie. To właśnie jego doświadczenie w budowie mikrosatelitów MOST (ang. Microvariability and Oscillations of STars) zostało wykorzystane w czasie projektu BRITE. Pan Tomasz szczegółowo omówił polskie innowacje, które zostały zastosowane w satelicie naukowym "Heweliusz", a których nie mają pozostałe satelity z konstelacji BRITE (dwa austriackie, jeden kanadyjski i polski "Lem").

 

Stanisław Lem "Cyberiada" - wizyta robotów. Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach
Na zdjęciu: Stanisław Lem "Cyberiada" - wizyta robotów. Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach

Co zbadają satelity Lem i Heweliusz? Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach
Na zdjęciu: Co zbadają satelity Lem i Heweliusz? Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach


W ostatniej części konferencji wywiązała się interaktywna dyskusja na temat współpracy pomiędzy Centrum Badań Kosmicznych PAN a uczniami gimnazjum i LO im. S. Lema w Kowarach. Pojawił się w niej także wątek aksjologiczny o wartości prawdy opartej na badaniach naukowych w kształtowaniu ładu społecznego i indywidualnym rozwoju każdego człowieka.

 

Źródło: Adam Walesiak/Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Mgr inż Tomasz Zawistowski rozmawia przez Skype'a z uczniami i nauczycielami z Kowar. Źródło: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach

Reklama