Przejdź do treści

Uczniowie z Krakowa zwyciężają w konkursie Astro Pi edycja 2020/2021

Konkurs ESA - Astro Pi 2020/2021

Dwoje ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 78 w Krakowie – Joanna Pieczarka oraz Jakub Prosianowski – zwyciężyło w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej Astro Pi „Misja Zero” edycja 2020/2021. Z napisanego przez nich programu będą korzystać astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Astro Pi jest konkursem organizowanym przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Składa się on z dwóch części: „Misji Zero” – dla uczniów poniżej 14 roku życia oraz misji „Laboratorium Kosmiczne” (Space Lab) dla osób do 19 roku życia. W Polsce koordynatorem programu ESERO jest Centrum Nauki Kopernik.

W tegorocznej edycji „Misji Zero” uczniowie musieli napisać krótki program komputerowy (do 30 sekund) w języku Python, który można uruchomić na komputerach Raspberry Pi, znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Program miał wyświetlić pozdrowienia dla astronautów przebywających na stacji kosmicznej oraz zmierzyć temperaturę powietrza wewnątrz stacji.

Konkurs wystartował 14 września 2020 r. Zgłoszenia można było przesyłać do 19 marca 2021 r. Uczestnicy konkursu otrzymywali informację o poprawności działania ich programów i potwierdzenie statusu lotu w maju 2021 r. W czerwcu 2021 r. do uczestników konkursu dotarły Certyfikaty.

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie z krajów należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (Polska jest członkiem ESA od 2012 r.) oraz ze Słowenii, Kanady i Malty. Uczniowie musieli być nadzorowani przez nauczyciela, mentora lub wychowawcę, który był osobą kontaktową z zespołem Astro Pi.

Komputery Raspberry Pi, które znajdują się na ISS, posiadają moduł Sense HAT. Pozwala on wyczuwać ruch oraz mierzyć różne parametry fizyczne: wilgotność, temperaturę i ciśnienie, a także wykrywać promieniowanie. Astronauci mogą posługiwać się dołączonym do zestawu joystickiem i przyciskami minikomputera, jak w konsoli do gier. Oba komputery są wyposażone w kamerę: Izzy posiada kamerę, która widzi w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Szkoła Podstawowa nr 78 im. Piotra Michałowskiego w Krakowie poinformowała na swojej stronie internetowej, że otrzymała od ESA wiadomość o zwycięstwie w międzynarodowym konkursie „Astro Pi” swoich wychowanków:  Joanny Pieczarki z klasy 8a oraz Jakuba Prosianowskiego, także z kl. 8a. Podpisany Certyfikat Uruchomienia Programu na ISS przez przebywających na orbicie astronautów (Shane Kimbrough i Thomasa Pesqueta) zostanie niedługo dostarczony do szkoły. Koordynatorem projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 78 w Krakowie był nauczyciel informatyki i techniki mgr inż. Marcin Duda.

Więcej informacji o konkursie na stronie Astro Pi.

Co o konkursie mówią jego uczestnicy można zobaczyć w materiale Telewizji Kraków na kanale YouTube Miasta Kraków.

Zwycięzcy Astro Pi 2020/2021

Źródło: Astro PI. ESERO, SP nr 78 w Krakowie, Głos24.pl, Miasto Kraków
 

Paweł Z. Grochowalski

Reklama