Przejdź do treści

Udana misja OneWeb 9. Na orbicie już prawie 300 satelitów sieci

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Sojuz 2.1b z 9. misją z satelitami telekomunikacyjnymi OneWeb. W udanym locie na orbitę trafiło 34 satelitów, powiększając sieć do 288.

Start został przeprowadzony 22 sierpnia 2021 r. ze stanowiska 31/6 na kosmodromie Bajkonur. Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała o 3.13 w nocy czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i po około 9 minutach od rakiety odłączył się górny stopień Fregat wraz z wynoszonym ładunkiem.

Fregat wykonał dwa odpalenia, dzięki którym osiągnął planowaną orbitę polarną o inklinacji 85 stopni i wysokości około 450 km. 1 godzinę i 11 minut po starcie pierwsza para satelitów OneWeb została wypuszczona. Potem kolejne grupy były wypuszczane w odstępach czasowych czwórkami. Ostatnie satelity opuściły stopień 3 godziny i 45 minut po starcie.


Satelity OneWeb

OneWeb to brytyjska sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma dostarczać usługi szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu z niskimi opóźnieniami dla rządów, firm i użytkowników cywilnych.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie). Mimo że trafiają one na wstępną orbitę o wysokości około 450 - 480 km, po testach mają trafić na docelową pozycję o wysokości 1200 km.

Satelity są stabilizowane trójosiowo. Zasilanie dostarcza każdemu para paneli słonecznych. Napęd jest zapewniony przez ksenonowy silnik jonowy. Platformę satelitarną dla satelitów OneWeb buduje firma Airbus Defence and Space.


Półmetek budowy sieci

Po sierpniowym starcie na orbicie znajduje się już 288 z planowanych 600 satelitów, potrzebnych by zapewnić globalny zasięg sieci. Łącznie w pierwszej fazie planowane jest umieszczenie 648 statków (48 będzie stanowić zapas na wypadek awarii niektórych z nich).

Spółka OneWeb wysyła satelity przy użyciu rakiet Sojuz 2. Rakiety buduje rosyjski przemysł kosmiczny, ale komercyjne usługi ich operacji świadczy rosyjska spółka Glavkosmos wraz z europejską Arianespace. Loty satelitów OneWeb odbywają się z trzech kosmodromów: Kourou w Gujanie Francuskiej, Bajkonur w Kazachstanie oraz Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji.

Obecnie satelity OneWeb są już w stanie świadczyć usługi telekomunikacyjne dla klientów na północ od równoleżnika 50 N.

Kolejny start OneWeb jest planowany na wrzesień.


 

Więcej informacji:

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Roskosmos/NSF

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b na stanowisku startowym z satelitami misji OneWeb 9. Źródło: Roskosmos.

 

 

Reklama