Przejdź do treści

Udana wymiana akumulatorów podczas spaceru kosmicznego na ISS

Amerykanin Shane Kimbrough oraz Francuz Thomas Pesquet spędzili 5 godzin i 58 minut pracując na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci zaliczyli kolejny udany spacer kosmiczny. Udało im się dokonać wymiany baterii dla kolejnej linii zasilania oraz wykonać kilka dodatkowych zadań.

Poprzedni spacer, który odbył się 6 stycznia był wykonywany przez Shane Kimbrough oraz Peggy Whitson (można o nim przeczytać tutaj). Udało się wtedy zamontować adaptery i okablowanie dla pierwszej linii zasilania (na stacji jest ich 8, po 2 dla każdego z czterech segmentów paneli słonecznych). Cel dzisiejszego spaceru był podobny – należało dokończyć pracę wykonywaną cały tydzień przez roboty na zewnątrz.

Od dwóch tygodni trwają intensywne prace na stacji, które mają na celu wymianę starych, wysłużonych akumulatorów nowymi litowo-jonowymi bateriami. Każda z nowych baterii zastępuję parę starych. W sumie wstawionych zostanie 24 takich baterii.

Scenariusz prac do złudzenia przypominał poprzednią wymianę. Od niedzieli do środy zaprzęgnięto do działania 17-metrowe ramię robotyczne Canadarm2 oraz robota dwuramiennego Dexter. Za ich pomocą udało się usunąć wszystkie sześć niklowo-wodorkowych baterii z instalacji 1A. Na ich miejsce wstawiono trzy nowe akumulatory.

Spacer kosmiczny rozpoczął się formalnie o 12:22 polskiego czasu. Na zewnątrz wyszedł weteran spacerów Shane Kimbrough (był to dla niego 4. spacer) oraz reprezentant Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet (debiutował w tej roli). Astronauci wykonali sprawnie montaż trzech adapterów dla nowych baterii oraz podłączyli niezbędne okablowanie. Załoga naziemna potwierdziła prawidłowe zachowanie nowych akumulatorów.

Praca nad bateriami trwała nieco ponad 3 godziny, dlatego astronautom zostało dużo czasu, by wykonać dodatkowe zadania. Pierwszym z nich była wymiana zepsutej kamery na platformie robotycznej MTRA. Następnie Pesquet wymienił adapter do montażu uwięzi dla stóp na manipulatorze Canadarm2. Za jego pomocą astronauci przytwierdzają się do czubka ramienia w celu transportu. Następnie Thomas sfotografował miejsca styku dwóch segmentów strukturalnych stacji i modułów mieszkalnych. W miejscu tym znajduje się plątanina różnorakich przewodów. Przyszłe spacery kosmiczne będą wykonywane w tym rejonie, dlatego zespół planowania spacerów chciał mieć dokładniejsze fotografie techniczne tego miejsca. W tym samym czasie Shane przygotował miejsce do przyszłej instalacji anten odbierających sygnał z kamer bezprzewodowych na module Destiny.

Na koniec astronauci przemieścili kilka pokryw do miejsca gdzie zostaną zamontowane w marcu, podczas przenosin jednego z adapterów dokujących. Spacer zakończył się o 18:20.

Był to już 197. spacer kosmiczny na iSS. Na ten moment to koniec prac przy renowacji systemu zasilania. Następna seria sześciu baterii zostanie dostarczona przez japoński statek HTV na początku 2018 roku.

Źródło: NASA

Na zdjęciu: Peggy Whitson pomaga astronautom: Thomasowi Pesquet oraz Shane Kimbrough w zakładaniu skafandrów przed spacerem. (Źródło: NASA)

Reklama