Przejdź do treści

Udany start nowej indyjskiej rakiety GSLV Mk.III

Z indyjskiego kosmodromu Satish Dhawan wystartowała rakieta GSLV Mk.III z satelitą telekomunikacyjnym GSAT-29. Był to ostatni lot testowy nowej, ciężkiej rakiety nośnej Indii. Kolejny udany lot daje zielone światło przed wysłaniem lądownika księżycowego w styczniu.

Rakieta GSLV Mk.III wystartowała w środę 14 listopada o 12:38 polskiego czasu. Cały lot przebiegł pomyślnie i ładunek umieszczono na prawidłowej orbicie. Był to drugi testowy lot orbitalny nowej wersji indyjskiej rakiety GSLV. Pierwszy miał miejsce w 2017 roku i także zakończył się powodzeniem. Start kończy fazę lotów testowych.

Na orbitę został wyniesiony ważący prawie 3,5 t satelita telekomunikacyjny GSAT-29. Statek dołączy do narodowego programu geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych Indii INSAT.

Satelita został wyposażony w transpondery komunikacyjne pasm Ka i Ku. Anteny na satelicie będą tworzyć 4 stałe wiązki sygnałowe w każdym z pasm i jedną sterowalną wiązkę dodatkową pasma Ka.

Wraz z głównym ładunkiem misji na satelicie umieszczono eksperymentalny sprzęt: moduły komunikacyjne w wysokich pasmach Q oraz V, a także eksperyment komunikacji optycznej OCT. Dodatkowo na Ziemię z satelity będzie patrzeć kamera teleskopowa wysokiej rozdzielczości GHRC - sprzęt tego typu rzadko używany jest na satelitach zawieszonych na wysokich orbitach geostacjonarnych. Satelita został zaprojektowany do działania przez 10 lat.

GSLV Mk.III to trzystopniowa konstrukcja. Rakieta posiada boczne rakiety na paliwo stałe, dolny człon zasilany mieszanką tetratlenku diazotu (utleniacz) oraz materiałem pędnym w postaci mieszaniny dimetylohydrazyny UMDH i hydrazyny w proporcji 3:1. Ostatni stopień rakiety jest zasilany paliwem kriogenicznym (ciekły tlen i ciekły wodór).

Rakieta jest w stanie wysłać 4 t na orbitę transferową do geostacjonarnej (GTO) - wartość wystarczająca dla większości ciężkich ładunków telekomunikacyjnych budowanych współcześnie.

Źródło: SN

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Startująca rakieta GSLV Mk.III z ładunkiem telekomunikacyjnym GSAT-19

Reklama