Przejdź do treści

Udany start rakiety Proton-M z satelitą telekomunikacyjnym

Dziś po północy polskiego czasu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Proton-M, wynosząc na orbitę rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Blagovest. Start przebiegł pomyślnie.

Rakieta wystartowała dokładnie o 0:07 polskiego czasu. Trzy stopnie rakiety, wszystkie na toksyczne paliwo hipergoliczne wykonały swoją pracę, by po niecałych 10 minutach ustawić górny stopień rakiety Briz-M z ładunkiem na wstępnej orbicie. Od tego momentu Briz-M powinien odpalić swój napęd kilka razy w ciągu następnych 10 godzin, by ostatecznie ustawić satelitę na właściwej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO).

O ładunku


Blagovest 11L to satelita telekomunikacyjny zbudowany w oparciu o rosyjską platformę Ekspress-2000. Ekspress-2000 jest w stanie wspierać satelity do masy 1 t i pobierające do 15 kW energii elektrycznej. Systemy telekomunikacyjne w jakie został wyposażony satelita zostały natomiast wyprodukowane przez firmę Thales Alenia Space.

Satelita został wyposażony w transpondery pasma Q i Ka, a część dokumentacji mówi też o możliwości komunikacji przez statek na paśmie C. Program satelity jest zarządzany przez Rosyjskie Ministerstwo Obrony, dlatego też start owiany jest dosyć dużą tajemnicą (brak bezpośredniej relacji i oficjalnych komunikatów przed startem). Oprócz oczywistego zastosowania wojskowego, producent satelity, firma ISS Reszetniew mówi o wykorzystaniu go do usług przekazu telewizyjnego, radiowego, szerokopasmowego Internetu czy innych komercyjnych usług komunikacyjnych.

Na uwagę zasługuje wykorzystanie pasma Q, które jest łączem o wysokiej pojemności, jednak z powodu bardzo dużych częstotliwości (33-50 GHz) sprawia problemy w stosowaniu (podatność na warunki atmosferyczne - nawet deszcz może znacząco osłabić sygnał). Przez to nie jest to jeszcze pasmo szeroko stosowane w technologiach satelitarnych, a do przesyłu przez transpondery na tym paśmie trzeba zastosować różne dodatkowe techniki (użycie wielu naziemnych stacji pośredniczących, kodowanie i modulacja adaptacyjna ACM).

Podsumowanie


Był to dopiero 2. start rakiety Proton w tym roku. Wraca ona bowiem do służby po rocznej przerwie spowodowanej wadami fabrycznymi jej silników. Po raz 11. startowała w tym roku rakieta pochodzenia rosyjskiego. Rosjanie przegrywają na tym polu tylko ze Stanami Zjednoczonymi, które zaliczyły w 2017 roku już 15 startów.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Proton-M przygotowywana do startu z satelitą Arabsat-5B 31 maja 2010 roku. Źródło: Pavel Kolotilov (CC BY-SA 2.0)

Reklama