Przejdź do treści

Udany test systemu ucieczkowego statku Crew Dragon

img

Firma SpaceX przeprowadziła udany test systemu awaryjnej ucieczki statku Crew Dragon w locie rakietowym. To był ostatni test statku przed pierwszym lotem do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z załogą na pokładzie.

Firma SpaceX jest po dzisiejszym teście o krok od realizacji misji załogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SpaceX i Boeing rozwijają swoje własne systemy załogowe w ramach kontraktu z NASA. Statki Crew Dragon firmy SpaceX i Starliner firmy Boeing już w tym roku mają rozpocząć realizację transferu załóg.

W niedzielnym teście sprawdzano działanie procedury awaryjnej ucieczki statku Crew Dragon od rakiety podczas lotu. System ten mógłby zostać wykorzystany w sytuacji, gdy rakieta doznaje w trakcie lotu krytycznej awarii zagrażającej załodze.

Test rozpoczął się 19 stycznia o 16:30 czasu polskiego. Dolny stopień rakiety Falcon 9 odpalił 9 silników Merlin.

img

Źródło: SpaceX.

Po 84 sekundach od startu nastąpiło celowe wyłączenie silników rakiety i w momencie największego przeciążenia aerodynamicznego  przy prędkości około Mach 2 uruchomił się system awaryjny i silniki SuperDraco oddzieliły statek od rakiety.

img

Źródło: SpaceX

Po wypaleniu paliwa kapsuła leciała lotem balistycznym, odłączając w międzyczasie moduł towarowy.

img

Statek osiągnął apogeum o wysokości około 42 km. Podczas swobodnego lotu silniki manewrowe Draco ustawiły go w odpowiedniej orientacji i następnie wypuszczony został zestaw czterech głównych spadochronów.

Kapsuła wodowała około 32 km na wschód od wybrzeża Florydy około 9 minut po starcie. Stamtąd podjął ją zespół ratunkowy, który w dzisiejszym teście wykonuje próbę generalną przed odzyskiwaniem załogi ze statku.

W teście wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9, który wykonał już 3 loty, debiutując w maju 2018 r wynosząc satelitę telekomunikacyjnego Bangabandhu 1 dla Bangladeszu. Niedzielny test był jego ostatnim lotem, nie było w planach ponownego odzyskiwania rakiety. Drugi stopień rakiety był wyładowany paliwem, ale nie został wyposażony w silnik.

Był to ostatni test statku Crew Dragon przed pierwszą demonstracyjną misją załogową. Jeżeli wszystkie elementy testu zostały przeprowadzone poprawnie, firma SpaceX zacznie już ostateczne przygotowania do lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z dwójką astronautów na pokładzie statku: Dougiem Hurley i Bobem Behnken.

SpaceX chce wykonać pierwszy załogowy lot do stacji już w marcu. Wiele zależy jednak od tego czy wszystkie elementy ostatniego testu zostaną przez NASA ocenione na poprawne i udadzą się ostatnie dwa testy spadochronów planowane w najbliższych tygodniach.

Na postawie: SpaceX/NASA

Opracował: Rafał Grabiański


Więcej informacji:


Na zdjęciu: Statek Crew Dragon na rakiecie Falcon 9 przed startem testu systemu ucieczkowego w locie. Źródło: SpaceX.

 

 

 

Reklama