Przejdź do treści

Ukazała się „Astronomia ogólna”

"Astronomia ogólna" oraz "fundamental astronomy"

Od 21 września dostępna będzie „Astronomia ogólna”, czyli polskie wydanie słynnego podręcznika „Fundamental Astronomy (6th edition)”. Publikacja uzyskała patronat „Uranii”. Polski tytuł nawiązuje do kultowej „Astronomii ogólnej” Eugeniusza Rybki, wielokrotnie wznawianej w latach 1952–1983.

Zamów „Astronomię ogólną” w internetowym sklepie Uranii.

W naszym kraju od dawna brakowało nowoczesnego podręcznika do astronomii w języku polskim, stanowiącego kompendium podstaw tej dziedziny nauki.

Mamy na tym polu kilka starszych rodzimych wydawnictw, jak „Astronomia ogólna” Eugeniusza Rybki (kilka wydań od 1952 do 1983 roku), „Astronomia popularna” pod redakcją Stefana Piotrowskiego (kilka wydań, najnowsze w 1990 roku), „Astronomia z astrofizyką” Jerzego Kreinera (wydania w latach 1988 i 1992), czy miniseria PWN z lat dziewięćdziesiątych trzech podręczników akademickich o astrofizyce, z których studenci astronomii najintensywniej wykorzystywali tytuł „Gwiazdy i materia międzygwiazdowa” Marcina Kubiaka.

Wydawane były również tłumaczenia, na przykład „Astronomia współczesna” Ludwiga Ostera (1978) czy „Galaktyki, gwiazdy życie. Fizyka Wszechświata” Franka H. Shu (2003), ale od ich ukazania się minęło już kilkanaście lat, a przecież astronomia nieustannie się rozwija.

Image

Astronomia ogólna wydana w 2020 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jest to polskie tłumaczenie podręcznika Fundamental Astronomy. Źródło: PWN.

Słynny podręcznik po polsku

Najsłynniejszym obecnie na świecie podręcznikiem do astronomii jest „Fundamental Astronomy”. Jego najnowsza edycja jest już szóstą. Autorzy to fińscy astronomowie, profesorowie uniwersyteccy, wielokrotnie nagradzani przez środowisko astronomiczne. 

Dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN od teraz będziemy mieli dostęp do tej pozycji w języku polskim. Tłumaczenia dokonali Marek Muciek (redaktor Uranii) oraz Rafał Iwański. Książka jest potrzebna wykładowcom, studentom, nauczycielom, ambitnym pasjonatom astronomii i uzdolnionym uczniom szkół średnich.

Jak mówi Marek Muciek, praca nad tłumaczeniem „Astronomii ogólnej” trwała ponad dwa lata – na tyle długo, że w ostatniej fazie trzeba było uaktualniać wprowadzone wcześniej do polskiego wydania uaktualnienia.

Zachęcamy do lektury „Astronomii ogólnej” i do nabycia jej w internetowej księgarni Uranii.

Image

Astronomia ogólna i Fundamental Astronomy. Źródło: PWN / Springer.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: PWN

 

Reklama