Przejdź do treści

Ukazała się „Urania” nr 3/2018

Urania - Postępy Astronomii nr 3/2018

Cykl artykułów poświęconych Kopernikowi, otwarcie ESO Supernova, wywiad z astronautą NASA, który naprawiał Kosmiczny Teleskop Hubble'a, czy premiera komiksu o przygodach małej Uranii – to tylko część atrakcji zawartych w „Uranii” nr 3/2018. Nowy numer naszego czasopisma dostępny jest w sprzedaży od poniedziałku 18 czerwca 2018 roku.

Na początek proponujemy trzy artykuły poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Najpierw będzie okazja poznać historię trzech wydań monografii pt. „Kopernik. Twórca nowego nieba” Jeremiego Wasiutyńskiego. Potem spojrzymy na Kopernika oczami Arthura Koestlera, który bezkompromisowo zdejmuje znanych naukowców z piedestału. Trzeci artykuł odnosi się do dyskusji wywołanej rozważaniami na temat obserwacji przez Kopernika zakrycia Aldebarana przez Księżyc.

Zachęcamy także do lektury wywiadu z Mike'm Massimino, amerykańskim astronautą, który dwukrotnie naprawiał na orbicie okołoziemskiej Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Niedawno ukazało się polskie wydanie autobiografii tego astronauty, zatytułowanej „Spaceman”.

W poprzednim numerze opisywaliśmy odkrycie pośrednio potwierdzające istnienie gwiazd trzeciej populacji. Temat kontynuujemy, pokazując nieco inne spojrzenie na najnowsze badania „okolic kosmicznego świtu”.

Dla naszych najmłodszych Czytelników mamy nowość – komiks o przygodach dziewczynki o imieniu Urania. Będziemy go zamieszczać w odcinkach w kolejnych numerach.

W numerze 3/2018 nie brakuje oczywiście stałych działów, takich jak Komeciarz, Cyrqularz o meteorach, Obserwator Słońca, Astronomia i muzyka i innych. Jest też obszerny kalendarz astronomiczny na lipiec i sierpień 2018 roku.

Zachęcamy do lektury. „Uranię” można nabyć w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, niektórych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach, a także w naszym sklepie internetowym. Najwygodniejszą formą otrzymywania czasopisma jest zamówienie prenumeraty.

Więcej informacji:

 

 

Reklama