Przejdź do treści

Ukraińskie Towarzystwo Astronomiczne apeluje o pomoc

Flagi Unii Europejskiej i Ukrainy

Astronomowie z Ukrainy apelują do świata, a także do naukowców z Rosji, o pomoc i reakcję w sprawie wojny wywołanej atakiem Rosji. Podobne oświadczenia wystosowały inne naukowe instytucje ukraińskie. Stanowisko zajęły też światowe organizacje astronomiczne.

Prezentujemy poniżej tłumaczenia apeli wystosowanych w ostatnich dniach przez astronomów i innych naukowców z Ukrainy. Proszą świat o wsparcie i pomoc w obronie przed agresją Rosji na ich kraj.

 

Ukraińskie Towarzystwo Astronomiczne - logo

Ukraińskie Towarzystwo Astronomiczne

Ukraińskie Towarzystwo Astronomiczne (Ukrainian Astronomical Association, UAA) jest pozarządową organizacją zrzeszającą zawodowych astronomów z tego kraju. Powstało w 1991 roku. Reprezentuje Ukrainę w Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz Europejskim Towarzystwie Astronomicznym. Na Ukrainie badaniami astronomicznymi zajmuje się około 1000 osób.

Oto apel wystosowany przez Ukraińskie Towarzystwo Astronomiczne.

 

Do Prof. Debry Elmegreen, Prezydent Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i do wszystkich członków Komitetu Wykonawczego IAU.

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na nieuzasadnioną agresję Rosji przeciwko Ukrainie, co doprowadziło do pełnoskalowej, krwawej wojny.

Wierzymy, że organizacje międzynarodowe nie powinny ignorować tej agresji, natomiast powinny bardzo mocno zademonstrować, jak oburzone, niezadowolone i rozczarowane są obecną sytuacją. Podobne działanie miało miejsce wcześniej, w trakcie XX wieku, gdy IAU zajęła bardzo mocne stanowisko wyrzucające Niemcy poza Międzynarodową Unię Astronomiczną na kilkadziesiąt lat. Niestety dzisiejsza Rosja wydaje się być dokładnie na identycznej ścieżce prowadzącej do licznych zabójstw, masowej destrukcji oraz regionalnego i globalnego cierpienia.

Najnowsze zbrodnie Rosji nie powinny przejść niezauważone. Z tego powodu jako członkowie IAU prosimy o zajęcie jednoznacznego stanowiska i usunięcie Rosji z wszystkich działań IAU.

Podkreślamy, że nasz list nie jest skierowany przeciwko rosyjskim kolegom astronomom, z których część już wyraziła swoją głęboką niezgodę na rosyjską agresję. Jednak czyny mówią więcej niż słowa i są potrzebne, jeśli chcemy zatrzymać dalszą rosyjską agresję i uniknąć brutalnej masakry Ukrainy i prawdopodobnie całej Europy.

Ukraińskie Towarzystwo Astronomiczne

 

Narodowa Fundacja Badawcz Ukrainy - Help Ukraine

 

Narodowa Fundacja Badawcza Ukrainy

 

Apel do naukowców na całym świecie

Szanowni Koledzy!

Narodowa Fundacja Badawcza Ukrainy (NRFU) zgłasza się do Was po wsparcie. NRFU udziela grantów najlepszym ukraińskim projektom badawczym na zasadzie konkursów. Nasz Fundacja jest kierowana i zarządzana bezpośrednio przez czołowych ukraińskich naukowców, dlatego sądzimy, że możemy mówić w imieniu całej naukowej społeczności Ukrainy.

Obecnie, po zaatakowaniu naszego kraju przez Rosję, naukowcy ukraińscy nie mogą prowadzić badań naukowych. Niektórzy walczą na froncie, broniąc każdego skrawka ojczyzny od zniewolenia przez Putina, część ukrywa się w schronach przed rosyjskimi bombami, inni są zmuszani do ucieczki ze swoich domów i stają się uchodźcami, a niektórzy znajdują się na tymczasowo okupowanym terytorium. Trwa celowe niszczenie infrastruktury cywilnej, w tym obiektów naukowych i badawczych.

W tych strasznych czasach zwracamy się do Was, drodzy Koledzy, po wsparcie i pomoc.

Ukraina toczy ogólnonarodową walkę z agresorem, który bez powodu zaatakował nasz pokojowy kraj. Będzie kontynuować walkę aż ostatni z okupantów opuści nasze ziemie lub zostanie w niej na wieki.

Ale walka przeciwko rosyjskiej inwazji musi być sprawą nie tylko Ukrainy, ale całego cywilizowanego świata. Niestety, przy obojętności świata, poczynając od zbrojnej agresji na Gruzję, rosyjski dyktator stopniowo nabierał sił i czuł się bezkarny ze swoimi maniakalnymi imperialnymi ideami. W swoich zbrodniach przeciwko ludzkości Putin i jego sojusznicy nie skrywają faktu, że los Ukrainy może wkrótce spotkać kraje bałtyckie, Polskę, Mołdawię, a później też inne państwa europejskie.

Obecnie, na naszych oczach, ta nieuzasadniona inwazja zabija kobiety i dzieci, osoby starsze i niedołężne. Ale następni mogą być inni ludzie w Europie, którzy mogą wkrótce zapłacić olbrzymią cenę za sprzeciw wobec spadkobiercy Trzeciej Rzeszy.

Prosimy Was o żądanie od swoich władz państwowych zastosowania prawdziwie dewastujących sankcji przeciwko rosyjskim nazistom, dostarczenia Ukrainie nowoczesnej broni, ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, embarga na import rosyjskich surowców energetycznych i wszelkiej innej wielkoskalowej pomocy dla naszego kraju. Jesteśmy świadomi, że sankcje dotkną nas wszystkich, ale prosimy o domaganie się ich, bo to jedyna droga do obalenia okrutnej dyktatury i pomocy w w uwolnieniu nas wszystkich.

Jesteśmy także przekonani, że pilnie potrzebne jest zerwanie wszystkich więzi z rosyjskimi strukturami naukowymi, które służą totalitarnemu faszystowskiemu reżimowi.

Każdy dzień rosyjskiej agresji kosztuje życie Ukraińców – kobiet, dzieci, osób starszych, które po prostu chcą żyć na swojej ziemi w demokratycznym społeczeństwie.

Pamiętajcie, że wspierając Ukrainę, bronicie wszystkich ludzkich wartości cywilizowanego świata!

Walcząc o naszą wolność, my, mieszkańcy Ukrainy, prosimy o Waszą pomoc!

Narodowa Fundacja Badawcza Ukrainy

 

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) - logo

 

Międzynarodowa Unia Astronomiczna

1 marca komunikat wydały Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), Europejskie Towarzystwo Astronomiczne (EAS) i kilka innych organizacji astronomicznych. Podmioty te wskazały, że z wielkim niepokojem obserwują sytuację na Ukrainie i mają obawy o członków społeczności naukowej i ich rodziny. Do organizacji docierają informacje o trudnych warunkach i zagrożeniu wolności, bezpieczeństwa, a nawet życia.

Podkreślono, że misją organizacji takich, jak IAU czy EAS, jest promowanie i wspieranie nauk astronomicznych we wszystkich aspektach, takich jak badania naukowe, popularyzacja nauki, edukacja. Organizacje te wierzą w możliwość wolnej wymiany idei naukowych i pokojowej współpracy na świecie. Natomiast aktualne wydarzenia podkopują współpracę naukową w Europie i na świecie.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna i pozostałe organizacje zachęcają swoich członków do niesienia pomocy Ukraińcom. Ukraińscy astronomowie potrzebujący pomocy mogą kontaktować się z Institute of International Education Scholar Rescue Fund, który wspiera naukowców będących uchodźcami i organizuje specjalny fundusz kryzysowy dla studentów z Ukrainy.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: IAU / EAS / NRFU

Źródło ilustracji: UAA / NRFU / IAU

Reklama