Przejdź do treści

Urania nr 3/2016 o zderzeniach czarnych dziur i zawodach łazików marsjańskich

Urania nr 3/2016
Dostępny jest numer 3/2016 polskiego dwumiesięcznika popularnonaukowego o kosmosie. Tym razem w "Uranii - Postępach Astronomii" przeczytamy m.in. o zderzeniach czarnych dziur, o badaniach śladów supernowych sprzed kilku milionów lat, a także o "łazikach marsjańskich" w obszernym wywiadzie-zapowiedzi największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie (ERC 2016). "Urania" dostępna jest w tradycyjnej formie papierowej oraz w wydaniu cyfrowym. Zachęcamy do lektury!

"Urania - Postępy Astronomii" nr 3/2016 powinna od dzisiaj trafiać już do prenumeratorów i do salonów EMPiK, Relay, Inmedio oraz do wybranych kiosków Ruchu. Dostępna jest też w formie cyfrowej w Google Play.

W numerze znajdziecie kilka "wybuchowych" tematów. Okładkowym tematem są zderzenia czarnych dziur i wynikające z nich fale grawitacyjne. Kiedy 14 września 2015 r. amerykańskie obserwatorium LIGO zanotowało zderzenie dwóch czarnych dziur, odebraliśmy echa zdarzenia, w którym, w mgnieniu oka, została wyemitowana energia przyćmiewająca cały widzialny Wszechświat. Zespół badawczy prof. Belczyńskiego przewidział to wcześniej, a teraz opisuje swoje badania na łamach "Uranii".

Wybuchowymi obiektami są także supernowe. Ale jak odnaleźć ślady po ich wybuchach sprzed kilku milionów lat i ile takich eksplozji nastąpiło w naszym pobliskim galaktycznym sąsiedztwie? O tym dowiedzie się po lekturze artykułu w dziale "Przeczytane w Nature i Science".

Kolejną klasą bardzo energetycznych obiektów są kwazary. Również im poświęciliśmy miejsce w najnowszym numerze czasopisma. A dokładniej, mowa o polskich obserwacjach za pomocą sieci LOFAR. Trzy polskie stacje rozpoczęły obserwacje, a naukowcy je wykonujący relacjonują na naszych łamach ich wyniki z "pierwszej ręki".

Tematem związanym z Polską są także zawody European Rover Challenge 2016 (ERC 2016), czyli zawody tzw. łazików marsjańskich. Będzie to największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie, odbędzie się we wrześniu koło Rzeszowa. Przedstawiamy obszerny wywiad z jej organizatorem, w którym mowa o samych zawodach łazików studenckich, jak i o oczekujących widzów innych atrakcjach. Na ERC 2016 obecne będzie oczywiście także stoisko Uranii i parę dodatkowych atrakcji przygotowanych przez naszą redakcję. Zapraszamy w dniach 10-13 września 2016 r. do Jasionki koło Rzeszowa.

Po tematach dotyczących współczesnych badań, pora na coś historycznego. Czy wiecie, że kiedyś w kalendarzu przepadło aż 10 dni? Takie były skutki gregoriańskiej reformy kalendarza.

W numerze nie brak też stałych działów, takich jak astronawigacja, obserwator słońca, Cyrqlarz o meteorytach, kącik olimpijczyka, poradnik obserwatora oraz oczywiście obszerny kalendarz astronomiczny na najbliższe miesiące. W dziale sprzętowym przedstawiamy teleskop dla nauczyciela i ucznia. Jest też sporo wiadomości o najnowszych badaniach i ciekawostek z kraju i ze świata.

Dodatkowo ogłaszamy konkurs. Zaczęły się wakacje, a więc pora podróży i wyjazdów. Być może towarzyszyć Wam będzie w ich trakcie także "Urania" albo jej gadżety. Udokumentujcie to fotkami i zamieśćcie na Facebooku lub Instagramie (oznaczając hashtagami #urania oraz #fotkizurania, dodatkowo może być także #podrozujzurania), albo prześlijcie do redakcji (na adres portal@urania.edu.pl, z tytułem listu "Fotki z Uranią"). Zdjęcia mogą dotyczyć też "Uranii" w nietypowych lub zabawnych sytuacjach. Najfajniejsze fotki opublikujemy w portalu i w "Uranii" papierowej. Autorzy tych, które trafią do wersji papierowej, mogą dodatkowo liczyć na nagrody niespodzianki. Szczegóły na stronie konkursu "Fotki z Uranią".

Więcej informacji:

Reklama