Przejdź do treści

Urania nr 3/2017 - egzoplanety, Wenus i wyprawy astronomiczne

Urania - Postępy Astronomii nr 3/2017
Ukazała się Urania nr 3/2017, a w niej m.in. obszernie o planetach systemu TRAPPIST-1 (czy da się na nich zamieszkać?), o tym jak w dawnej Polsce obserwowano tranzyt Wenus aż 256 lat temu, a także o ciekawych astronomicznych wyprawach. Numer będzie dostępny w sprzedaży od poniedziałku 5 czerwca.

W poprzednim numerze opisaliśmy odkrycie siedmiu planet typu ziemskiego wokół gwiazdy TRAPPIST-1, a teraz przyglądamy się temu układowi dokładniej. Sprawdzamy co dokładnie astronomowie wiedzą o tych egzoplanetach, jakie są ich własności i czy dałoby się tam zamieszkać.

Drugi obszerny artykuł dotyczy tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca, ale tego najnowszego z 2012 roku, a takiego, który obserwowano w Polsce aż 256 lat temu! Warto dowiedzieć się w jaki sposób prowadzono wtedy tego typu obserwacje w naszym kraju.

Trzeci tekst opisuje Wielką Wyprawę PTMA na Islandię w celu obserwacji m.in. zorzy polarnej. Artykuł jest ilustrowany pięknymi zdjęciami tego zjawiska. Wątek podróżniczy kontynuowany jest w drugie części artykuł o astronomicznej wyprawie do Armenii.

Wspólnie z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) zachęcamy do udziału w Europejskim Konkursie Nawigacji Satelitarnej, znanym dawniej jako Galileo Masters. Jeśli chcecie zostać mistrzami nawigacji satelitarnej, przeczytajcie wywiad z dr Krzysztofem Kanawką, organizatorem polskiej edycji konkursu.

W numerze nie brak stałych działów, takich jak "Komeciarz", "Cyrqlarz" o meteorach, "Ciemne niebo", "Nie tylko teleskopy", "Młodzi badacze", "Kącik olimpijczyka", "Astronomia i muzyka", czy "Relaks z Uranią". Zachęcamy także do lektury najnowszych wieści z badań kosmosu oraz kroniki wydarzeń w astronomii i w lotach kosmicznych. Oczywiście jest też dokładny i obszerny kalendarz astronomiczny i propozycje ciekawych obiektów na niebie do obserwacji.

"Uranię" można nabyć w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, a także w wybranych kioskach Ruchu oraz w dobrych planetariach i dobrych sklepach ze sprzętem astronomicznym i optycznym. Można ją też zamówić w naszym sklepie internetowym - numer bieżący albo poprzednie. Zachęcamy również do wykupienia prenumeraty czasopisma, wtedy trafi do skrzynki pocztowej zaraz po ukazaniu się.

Więcej informacji:


Reklama